E-Ticaret Blogu

Dijital Pazarlama, E-ticaret

Dropshipping Nedir?

Günümüzde değişik e-ticaret yöntemleri bulunmaktadır. Farklı yöntemler kullanarak, kişilerin kar edebilmesi mümkündür. Firmalar ve bireyler genellikle pratik yöntemleri tercih etmektedir. Bütçesi az olan bireylerin de e-ticaret yapabilmesi mümkündür. İnternette sanal mağaza açmak için yüksek miktarlarda paraya gerek yoktur. Özellikle düşük bütçesi olanlar, günümüzün popüler e-ticaret yöntemi olan dropshipping yöntemini kullanmaktadır.

Kısaca açıklamak gerekirse; dropshipping size ait olmayan ürünleri, elinizde bulunmadan kar elde etmek suretiyle satılmasını sağlamak; yani alıcı ile satıcı arasındaki aracı olmanız demektir. Bu pazarlama yönteminde yer alan risk, diğer e-ticaret yöntemlerine göre çok daha düşüktür. Sistemdeki temel amaç, ürünün çeşitli yerlerde reklamını yapmaktır. Ürünün alıcılara ulaşabilmesi için pazarlamak gerekir. Tedarikçiye siz alıyormuş gibi ödeme yapılır ve bu alış-satış işleminden kar elde edersiniz. Yapmanız gereken; müşterinin iletişim bilgilerini tedarikçiye göndermektir. Gerçekleştirilen alım-satım işleminden belirli bir oranda kar elde etmeniz mümkündür. Yalnız bu sistem basit gibi görünse de, çok ince ayrıntılar içermektedir.

Dropshipping Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle bu yöntemin sizi, kısa yoldan zengin edeceği düşüncesine kapılmamanız gerekir. Yüksek miktarda çaba ve zeka harcanması söz konusu olan yöntemde, kar ve zararı iyi hesaplamak son derece önemlidir. Sermayeniz eğer 2000 TL’yi aşıyorsa; belirli bir oranda risk almış sayılırsınız. Sistem üzerinden az da olsa kar elde edene kadar, risksiz olarak ilerlemek çok daha doğru olacaktır. Bu yöntemi ana işiniz olarak kullanmamanız gerekir.

Çünkü çok yüksek oranda gelirlere ulaşmanız zordur. Böyle bir ihtimal olsa da, ayda birkaç bin doların üzerinde gelir elde eden kişi sayısı oldukça azdır. Yan gelir olarak düşünüldüğünde sistemden iyi ölçüde gelir elde etmeniz mümkündür. Eğitim süreci, masraflara dahil değildir. Bu nedenle ücretsiz eğitimleri takip etmeniz gerekir. Satılacağından emin olmadığınız toptan ürünlerinden uzak durmanız, risk ihtimalinizi düşürmektedir. Daha garanti ürünlere yönelirseniz; daha kısa süre içerisinde satışlarınızı yapabilirsiniz. Genel olarak toptancı ya da distribütör ile birlikte çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Pazarlama işlemini üstlendiğiniz sistemde, en ince ayrıntılara kadar dikkat ederseniz; başarılı bir satış süreci gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik ürünleri ambalajlama ya da kargolama zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Aracı olarak, müşterilerin bilgilerini tedarikçiye iletmeniz yeterlidir. Yapılacak olan şey, sadece ürünün pazarlanmasıdır. Çoğu firma bu yöntemle satış yapmayı tercih ederek, sistemi kullanan kişilere de kendi karını kendin belirle diyebilmektedir.

Satış yapabilmek istiyorsanız; ürünlerin fiyatını piyasanın çok üzerinde tutmamanız gerekir. Hatta olabildiğince düşük tutarsanız; pazarladığınız ürüne çok daha fazla ilgi olabilir. Her yöntemde olduğu kadar bunda da biraz risk vardır. Sadece diğerleriyle kıyaslandığı zaman alınan risk oldukça düşüktür. E-ticaretin görünmez kahramanı olan e-lojistik alt yapısın yeterince incelenmesi gereklidir. Sistemi kullanmadan önce, iyi bir araştıma yapmanız sizin avantajınıza olacaktır. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra, e-ticaretteki bu sistemi kullanmayı seçebilirsiniz.

Dropshipping Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Satılmasının kolay olduğunu düşündüğünüz ürün varsa; onun tedarikçisiyle anlaşmanız avantajınızadır. Eğer tahmininiz doğru çıkarsa; sıfır risk ile büyük ölçüde kar elde edebilirsiniz. Düşük giriş maliyeti olması, hızlı bir şekilde e-ticarete giriş sağlaması, sıfır stok riski bulunması ve esneklik özelliği sistemin kullanıcılarına sağladığı önemli faydalardandır. Bu yöntemle dünyaya bile satış yapabilirsiniz. İlk kez e-ticaret yapıyorsanız; temkinli davranmanızda fayda vardır. Depo ücreti ödemenize gerek yoktur. Ayrıca ürünleri bir yerde satışa hazır bir şekilde bekletmeniz de istenmemektedir. Ürünlerin kargolanmasını tedarikçi firma üstlenmektedir. Dolayısıyla, oldukça zahmetsiz bir yöntemdir. Birden fazla tedarikçi ile çalışmanız mümkündür. Risk almayı sevmeyenler, bu e-ticaret sistemini istedikleri bütçelerde kullanabilirler.

Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.