Affiliate Marketing Nedir ve E-Ticaret Siteleri Bundan Nasıl Yararlanabilir?

 

Affiliate marketing, internet üzerinden gelir sağlamak isteyen ya da e-ticaret sitesine daha fazla trafik çekerek geri dönüşleri artırmak isteyenlerin kullandığı bir yöntem. Affiliate marketing ile, e-ticaret firmaları kendi ürünlerini farklı kanallardan pazarlayarak, hedef kitle tarafından belli bir geri dönüşüm elde edebilecekleri gibi internet üzerinde yer alan yayıncılar ya da başka siteler de e-ticaret firmalarıyla işbirliği yaparak gelirlerinde artış yakalayabilirler.

Peki bu çalışmalar nasıl yapılıyor? Bu soruyu cevaplamadan önce ilk olarak gelin Affiliate Marketing nedir bunu cevaplayalım.

Ürün ya da hizmetini öne çıkarmak isteyen e-ticaret şirketlerinin, kendi sitelerinden daha fazla ziyaretçi ve müşteriye sahip olan, yani fayda sağlayabilecek farklı siteler üzerinde ürün veya hizmetini öne çıkararak tanıtımını yapmasına dayanan bir pazarlama modelidir. Siz de bunun karşılığında karşı tarafa her satıştan elde ettiğiniz gelirin belli bir yüzdesini verirsiniz. Kısaca bu pazarlama yönteminin stratejisine iki taraf için de “Win Win” diyebiliriz. E-ticaret sitenize trafiği yönlendirmek, form doldurma, abonelik gibi belli bir amaca yönlendirmek gibi farklı eylemler için bu pazarlama modeli kullanılabilir.

Afiiliate Marketing, internetten para kazanmak isteyenler açısından popüler bir yöntem olduğu için, birçok e-ticaret firması bu yöntemi kendi platformlarına entegre etmeye çalışıyor ama her ne kadar kolay gibi gözükse de işin arka planında uygulanması gereken birçok önemli strateji yatıyor. Bu stratejiler doğru uygulanmadığında ise iki taraf için de olumlu sonuçlar getiren bir yöntem olmaktan uzaklaşıyor.

 

E-Ticaret Firmaları Nasıl Kullanabilir?

Affiliate marketing çalışmalarınızı yaparken nelere dikkat edeceğiniz konusunda bazı maddeler bulunuyor. Bunları doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde, bu çalışmalardan alacağınız verim artacak.

Sağlam Temellere Sahip Bir Komisyon Yapısı Oluşturun

İşinizi ve ortaklığınızı uzun vadede devam ettirebilmek istiyorsanız, sağlam temelleri olan bir komisyon yapısı oluşturmanız önemli. Bunu oluştururken bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor;

  • Endüstri

  • Ürün fiyatı ve kar marjı

  • Ortaklık yapacağınız kişinin ya da mecranın size katacağı değer

Bunları göz önünde bulundurarak yapacağınız çalışmalar için komisyon oranlarınızı belirleyebilirsiniz. Bazı mecralar, ulaştıkları kitleler sebebiyle sizden daha fazla kar talep edeceklerdir, bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Siz de çalışacağınız farklı mecralara göre komisyon oranınızı değiştirebilirsiniz.

İletişiminizi İyi Tutun

Affiliate marketing ile yapacağınız çalışmalarınızın verimli olması için, bu çalışmaları yaptığınız kişi veya kurumlarla aranızdaki ilişkiyi iyi tutmanız ve düzenli bir şekilde görüşme yapmanız önemli bir konu. Bu çalışmaların ölçümlenebilir olması sebebiyle, belli zamanlar içerisinde bu kişilerle toplantılar düzenleyerek, veriler üzerinde konuşarak stratejilerinizi geliştirmelisiniz. Her ne kadar ilk kurduğunuzda sürekli olarak çalışacak bir sistem gibi görünse de satışa veya eyleme dönüştürülecek olan kanalın ve çalışmaların kontrol edilmemesi ve takip edilmemesi nedeniyle, yaptığınız çalışmalardan alacağınız verim önemli ölçülerde düşecektir. Bu yüzden iletişiminizi kuvvetli tutarak, analizlerinizi düzenli bir şekilde yaparak stratejilerinizi güncellemeniz önemlidir.

Sektörle ve Ürününüzle Alakalı Influencer Hesapları Araştırın

Affiliate marketing çalışmalarınızı, influencer marketing çalışmaları ile birlikte yönetebilirsiniz. Bu yüzden ürünlerinizle ve sektörle ilgili olan ve ürünlerinizi en iyi şekilde tanıtabilecek tanınmış hesapları, kişi ya da web sitelerini araştırmalısınız. Sektörünüz ve ürünleriniz ile ilgili olan influencerlarla çalışmanız, hedef kitlenize ulaşma şansınızı artıracağından dolayı, affiliate marketing çalışmalarınızdan daha fazla geri dönüşüm elde etmenizi sağlayacaktır. Sizin de bildiğiniz gibi, insanlar artık markalardan ziyade, influencerlara daha fazla güveniyorlar ve onları dinliyorlar. Siz de çalışmalarınıza influencer pazarlamayı dahil ederseniz hem daha güvenilir bir marka olursunuz hem de ürün/hizmetinizi doğru kitlenizle bir araya getirirsiniz.

En Çok Satan Ürünler ve Sepete Atılma Ortalaması Yüksek Olanlar Üzerinde Durun

Affiliate marketing çalışmalarınızdan daha çok gelir elde etmek istiyorsanız, en çok satan veya ortalama sepet miktarı yüksek olan ürünler üzerinde durmalısınız. Müşterileriniz ve hedef kitleniz tarafından ilgi görmeyen ve çok fazla bilinmeyen, bunun yanında sepet tutarı da düşük olan ürünler üzerinde çalışma yapmanız tatmin edici olmayan geri dönüşümlerle karşılaşmanıza neden olacak. Bu yüzden, ortalama sepet tutarı yüksek olan ve talep edilen ürünler üzerinde çalışmalarınızı yapmanız çok daha doğru bir yaklaşım olacak.