Başarılı Bir Blog Yazısında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

İçerik pazarlama e-ticaret siteleri için büyük önem taşımakta. E-ticaret siteleri için blog içerikleri ise, içerik pazarlama açısından önemli bir bölümü kapsıyor. Başarılı bir blog yazısı yazabilmeniz için ise blog içeriğinizin içerisinde bazı önemli noktaları bulundurmanız gerekiyor.

Hazırladığınız blog içeriklerinizde temel olarak kullanıcılarla etkileşime geçmeyi, onlara bir değer sunmayı hedefliyorsunuz. Bu yazımızda hedefinizde sonucu ulaşmak için yapmanız gereken hassas noktalardan bahsedeceğiz. O zaman artık anlatmaya başlayalım

Başlık İlgi Çekici Olmalı

Kullanıcıların blog yazısına girmelerini sağlayan en önemli başlıktır diyebiliriz. Blog içeriğinize attığınız başlık mutlaka insanların dikkatini çeken bir başlık olması gerekiyor. Kullanıcılar ilk olarak paylaşımlarınızda yazınızın başlığını görürler ve bu başlık ilgilerini çekerse üzerine tıklarlar, yazının içeriğine yönelirler. Ama başlık ilgi çekmiyorsa insanlar her zaman yaptıkları gibi kaydırıp yukarı doğru ya da aşağı doğru inmeye devam ederler. Bu yüzden insanların yazılarınızı okumalarını istiyorsanız başlığınızın yeterince ilgi çekici olup olmadığını analiz edin.

Ara Başlıklara Yer Verin

Blog içeriklerinde ara başlıklara yer vermekte önem taşıyor. İçerik sadece baştan sona uzun bir metin olunca okuyucu korkuyor ve kim okuyacak bunu diyerek çarpıya basıp sitenizden ayrılıyor. O yüzden sitenize gelen okuyucuları korkutmamak ve o yazıları okutmak istiyorsanız size göre önemli noktaları ara başlıklar halinde kullanıcılara sunmalısınız. Bu tekniği uyguladığınız takdirde önemli bilgileri öne çıkartmış olacaksınız. Bu sayede de sitenize gelen okuyucuları yazının geri kalanını okumaya daha kolay bir şekilde sevk edebileceksiniz.

Dikkat Çeken Paragraf Girişi

Dikkat çeken başlık yazdıktan sonra aynı ilgiyi giriş paragrafında da sürdürmelisiniz. Bu paragrafta yazının akışını anlatan bir giriş yapmalısınız. İlgiyi artırmak için sadece üzerinden bahsedip, ufak bir gizem katıp bırakmalısınız.

Hikaye Şeklinde Anlatmaya Özen Gösterin

İçeriği hikaye şeklinde okuyucuya sunduğunuz takdirde sıkıcı bir şey anlatıyor olsanız bile okuyucuyu yazıyı okumaya sürüklüyor. En önem vermeniz gereken noktalardan bir tanesi blog içeriğini hazırlarken içeriği olabildiğince hikaye şeklinde anlatmaya çalışın. Hatta içeriğinizin içerisin ufak anektodlar ekleyerek içeriğinizi süslemeye çalışın. Anlattığınız anektodlar hem yazının tuzu, biberi olacak hem de olayların anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

İlgi Uyandıran Görseller Kullanın

Günümüzün trendi artık görsel ve video olduğu için seçtiğiniz görsellere çok önem vermeniz gerekiyor. Herkesin kullandığı, klişeleşmiş görsellerdense daha çok size özgü ve size ait olduğunu düşündüren görseller tercih etmeye çalışın. Unutmamalısınız ki kullandığınız görsellerden dolayı içeriklerinizi merak eden bir sürü insan oluyor. O yüzden seçtiğiniz görsellere mutlaka özen göstermelisiniz.

Kopya İçerikten Kaçının

Her şeyden ama her şeyden önemli şey orijinal olmanız. Hani derler ya geldik zurnanın zırt denilen yerine diye tam o noktadayız şu anda. İçeriğinizin orijinal olmasının hem SEO’ya hem de içeriğin size özgü gibi avantajları bulunuyor. Bunun yanında içeriklerinizin orijinal olması sizin sayfa otoritenizi de artıracaktır. Unutmamalısınız ki arama motorları orijinal içeriklere daha fazla önem vermektedir.

Kendiniz bir içerik çalışması yaparak markanız ve sektörünüzle alakalı içerikleri size özgü bir bakış açısıyla bloğunuzda toplamalısınız. Deneyin, faydasını göreceksiniz.