Drone İle Teslimat 29 Milyon Dolarlık Pazar Yaratacak

E-Ticaret sektörünün kaderini değiştirecek yeni bir proje için ilk adım atıldı. Drone ile kargo teslimi için test uçuşları başladı. 

Tüketiciler, E-Ticaret’i en çok pratikliğinden dolayı seviyor. İnsanlar, indirimler ve cazip kampanyalardan çok evlerinden çıkmadan alışveriş keyfini yaşamayı ve kapılarına gelen ürünlerin tadını çıkarmak istiyorlar. VIP hizmetler, ekspres kargolar ya da motokuryelerle satış yapan niş E-Ticaret firmaları bu durumun farkında.

Bilgisayar ya da telefon başındayken, sıcak kahvesini ya da ihtiyacı olan ürünü internet üzerinden sipariş edip, kısa sürede kapısında gören tüketici için çoğunlukla ekstra ücret ödemek pek sorun değil. Lüksler ve rahatlık her zaman insanların tercihi olmuştur. İnsanlık tarihi boyunca, ilerlemeler hep bu arayış yüzünden yaşandı.

Arkeologlar eski uygarlıkların, günlük hayat için geliştirdiği pratik ve lüks çözümlere dikkat çekiyor. Bu ihtiyaçlar için biraz üşengeç olmaya da gerek yok. Yaşlılar, hastalar, acil işi olanlar kısacası bulundukları mekanı terk etmeden istediği ürüne kavuşmak isteyenler zaruri ihtiyaçlara da sahip olabiliyor.

100 Şanslı Ev Geleceği Yaşıyor

Kısacası, E-Ticaret’in sunduğu hızlı kargo ve servis hizmetlerinden mutlu olan devasa bir kitle önümüzdeki yıllarda büyük mutluluk yaşayacak. Amazon’un geçtiğimiz yıl duyurduğu Drone ile kargo teslimi hizmeti duyanları heyecanlandırmıştı. Google’dan doğan Alphabet şirketler gurubu, bu hayali gerçeğe dönüştürdü. Project Wing projesi 18 ay önce Avustralya’da test uçuşlarına başladı. E-Ticaret sektöründeki sonraki adımlardan birisi olan Drone ile dağıtım şimdilik kısıtlı bir alanda hizmet veriyor. Sadece sabah 7 ve gece 8 arasında yapılan dağıtımdan 100 tane şanslı ev faydalanabiliyor.

Test projesini deneyen bölge halkıysa yeni teknolojiden çok memnun. Teslimatı gerçekleştirebilmek için Drone’lar en fazla 30 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Güvenlik için ise her zaman müşteriyle aradaki mesafenin minimum 6.5 metre ile 2 metre arasında  olması gerektiği hesaplanmış. Cihazın altındaki bir kanca müşterinin lokasyonuna gelince ürünü aşağıya doğru indirmeye başlıyor. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi bir görüntü veren proje aslında gelecek için gerekli testlerin yapılmasını sağlıyor. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın bir çok yerinde, Drone’ları kullanmak ya da bazı bölgelere sokmak için özel izinler gerekli. Alphabet sistemin tüm dünyaya açılması için, yeni sivil havacılık şartlarını oluşturacak tecrübeyi kazanmaya çalışıyor.

Tüketiciler Önce Kahve Sonra Günlük İhtiyaçlarını İstedi

Avustralya’nın Kuzey Canberra bölgesinde yaşayan halk, sistemi kullanırken tüketici alışkanlıklarının eğilimi için önemli bilgiler de vermiş oldu. Çoğu tüketici ilk başta, kahve, kek, kurabiye gibi ürünler tercih ettiler. 30 dakika içinde siparişlerini alan tüketiciler, test programı içerisinde yer alan diğer mağazalara göz atmaya başladı. Sonuç olarak, ilaç, günlük ihtiyaç, yemek malzemesi, temizlik malzemesi gibi ürünlerle sipariş listeleri değişmeye başladı.

Tüketiciler ilk başta kendileri için keyifli ve lüks olacak ürünler tercih ederken, günlük hayatın zorluklarının üstesinden gelmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için teknolojiyi kullanmaya başladı. Project Wing’in yaptığı hesaplamalara göre Drone ile E-Ticaret’in birleşimi yıllık 30 milyon dolara ulaşacak bir pazar yaratacak. Sadece 18 ayda 3 binden fazla ürün teslim eden proje, geleceği şekillendirmek için çok önemli veriler topladı.

Şimdi Amazon’un bu konudaki yatırımlarına gözler çevrildi. Wing Project ve Amazon’un yapacağı test uçuşları büyük şehirler ve günlük hayat içerisinde bu teknolojilerin kullanımı için önemli adımlar atılmasını sağlayacak.