Dropshipping Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aslına bakılırsa internet üzerinden elektronik bir ticaret olarak da ön plana çıkan dropshipping, yerel kapsamda diğer bir isim ile komisyoncu olarak da adlandırılabilir. Hiçbir sermaye koymadan ve herhangi bir zararı uğramadan kar elde etme imkanı sağlayan bu sistem, her ne kadar teorik açıdan iştah kabartıyor olsa da bilinmesi gereken birçok farklı detaylar ve iyi bir sistematik durum gerektirmektedir. Şu an için başta Amerika, Kanada ve Almanya ile İngiltere olmak üzere farklı Avrupa ülkelerinde yoğun olarak bu sistem kullanılırken, Türkiye’de de her geçen gün daha iyi bnir şekilde değerlendirilmeye devam ediliyor. Özellikle Hepsiburada ya da GittiGidiyor gibi siteler, ülkemiz çerçevesinde yoğun olarak bu aracı sistemi kullanıyor. Üstelik bu internet üzerinden para kazanma yöntemini global olarak dünya çapındaki siteler kapsamında milyonlarca doları kazanıldığını söylemek mümkündür.

Dropshipping Nasıl İşliyor?

Genel anlamda sistemin nasıl çalıştığını kısaca anlatmak gerekirse; siz bir aracı olarak herhangi bir ürünü sosyal medya üzerinde ya da internetteki farklı mecralarda reklam ve pazarlamasını gerçekleştiriyorsunuz. Eğer ürüne bir alıcı çıkar ise o zaman müşteriden alışveriş ücretini aldıktan sonra, tedarikçiden daha düşük fiyat dahilinde bu ürünü satın alıyor, bu sayede aracı olarak güzel bir kar elde etmiş oluyorsunuz. Basit anlatımlı şekilde sistem bu şekilde işliyor. Ancak detaylı olarak konuya girmek gerekirse farklı aşamaları yer aldığını söylemek mümkündür. Öncelikle dropshipping seçeneği kapsamında bir tedarikçi firmaya üye olunmalıdır.

Bu noktada tedarikçi size bütün ürünlerinizi sunar ve toptan şekilde ürünler hakkında bir fiyat listesi ortaya koyar. Daha sonra size her ürün için belirli bir kar marjı belirleyerek, buna göre farklı mecralarda ürünün pazarlamasını ve reklamını yaparsınız. Eğer ürünün satışını gerçekleştirirseniz, o zaman tedarikçiye müşterinin adresini detaylı olarak vererek ürünün ulaşmasına olanak tanıyabilirsiniz. Bu şekilde siz bir aracı olarak, diğer bir ismi ile komisyoncu şeklinde kar elde edersiniz. Herhangi bir kargolama sistemi, paketleme ya da vergi; gümrük ile birlikte ürün garantisi gibi bunların hiçbiriyle uğraşmanıza gerek olmaz. Burada sizin yapmanız gereken tek şey ürünün pazarlamasına ve reklamını gerçekleştirecek satışını sağlamaktır. Ürün satışı olmadan önce herhangi bir maliyeti bulunmadığından dolayı, hiçbir zarara uğramadan güzel bir kar elde etme şansını internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Dropshipping İle Nasıl Güzel Bir Kar Elde Edilebilir?

Özellikle bunun için ciddi bir zaman ayırmalı ve bilgisayar üzerinde büyük bir emek harcamalısınız. Gerçekleştirdiğiniz farklı ürünler çerçevesindeki pazarlama ve reklam seçeneği kapsamında, müşterilerin cevaplarını anında ve doğru şekilde cevap karşılık verirseniz; düzenli olarak çok fazla ürün satışını sağlayabilirsiniz. Bu konuda özellikle sürekli olarak farklı pazarlama teknikleri geliştirmeli, kendinizi pazarlama stratejisi kapsamında düzenli şekilde eğitmelisiniz.

İşin püf noktası ise genelde yurtdışı tedarikçilerle toptan şekilde anlaşma yapılarak bu işlemin gerçekleştirilmesidir. Hangi türünün olduğu ve ne tür pazarlama satışlarının gerçekleştirildiği de doğru şekilde bilinmelidir. Bu bağlamda örneğin EBAY ya da GittiGidiyor gibi farklı seçenekler kapsamında ürünlerin tanıtımı yapılabilir. Günümüzde Amerikalı tedarikçi ya da Çinli tedarikçileri ile birlikte Avrupalı tedarikçilerden de bu işlem gerçekleştirilebilir. Eğer konu ile ilgili her detayı öğrenir ve uygularsanız, oldukça yüksek gelir elde etme şansını yakalayabilirsiniz.

Genel Çerçevede Dropshipping Sisteminin Avantajları

Bu konuda birçok değişik avantaj söz konusudur. Özellikle herhangi bir kargolama sistemi ile ya da paketleme ile vergi gibi işlemlerle uğraşılmaz. Şirket kurmadığınız için herhangi bir maliyet söz konusu değildir. Ayrıca fiziksel anlamda ürünlerin depolanmasına gerek olmadığından dolayı, sayısız ürünün reklam ve pazarlamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun gibi daha birçok değişik seçenek dahilinde, bu sistemi kullanabilir ve internet üzerinden güzel bir gelir elde etme şansını yakalayabilirsiniz.

Online alışverişlerle e-ticaretten para kazanmak için e-ticaret paketlerimizi inceleyebilirsiniz.