E-Ticaret Bilgi Platformu ETBİS Nedir?

E-Ticaret Bilgi Platformu ETBİS Nedir?

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de e-ticaretin büyük bir hızla gelişiyor olması, kanun koyucuların da bu devasa ticaret alanında hem tüketiciyi, hem de satıcıları korumak için çeşitli uygulamalar geliştirmesini zorunlu hale getirdi. İşte ETBİS kaydı da bu anlamda en önemli konulardan biri.

Eğer bir ETBİS kaydı oluşturmadıysanız, ETBİS’e kimler kayıt olmak zorunda kontrol etmenizde fayda var. Çünkü eğer ETBİS’e kayıt konusunda geç kalırsanız çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

İşte ETBİS ile ilgili bilmeniz gerekenler…

ETBİS Nedir? Açılımı Nedir?

ETBİS ne demek?” diye merak edenler için öncelikle açılımını paylaşalım. ETBİS; Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Yani isminden de anlayabileceğiniz gibi e-ticaret ile ilgili bir bilgi merkezi olarak planlanmış durumda.

En hızlı büyüyen sektörlerden biri olan e-ticaret alanında tüketicileri korumak ve e-ticaret yapanları da kayıt altına almak amacıyla ETBİS tebliğ 2017 yılında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

ETBİS Kayıt Nasıl Yapılır?

ETBİS’e nasıl kayıt olunur konusunda aslında süreç son derece kolay. Bu anlamda e-ticaret ile uğraşan herkesin kolaylıkla ETBİS başvuru sürecini yürütebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Öncelikle E-ticaret Bilgi Platformunu ziyaret etmeniz gerekiyor. Sağ üstte ETBİS Giriş yönlendirmesini göreceksiniz. Bu yönlendirmeye tıkladığınızda üç seçenek ile karşılaşacaksınız. E-ticaret ile uğraşanlar için ilk sıradaki İşletme Girişi’ne tıklayarak ETBİS’e giriş yapabilirsiniz.

ETBİS’e giriş yapabilmek için öncelikle e-devlet kapısına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından Yeni Kayıt Oluştur adımını takip ederek e-ticaret siteniz için ETBİS kaydı oluşturabilirsiniz.

Bundan sonraki adımda satışını yaptığınız mal ve hizmetleri sistem üzerinde tanımlamalı ardından da kabul ettiğiniz ödeme seçeneklerini işaretlemelisiniz. Bir KEP adresiniz varsa ilerleyen adımda girişini yapmanız gerekiyor. Eğer KEP adresiniz yoksa BTK’nın ilgili sayfasından bir hizmet sağlayıcı seçebilirsiniz.

Ödeme ve Elektronik Para adımında çalıştığınız ödeme çözümünü, Kargo ve Lojistik adımında ise çalıştığınız kargo firmalarının bilgilerini girmeniz gerekiyor.

Elektronik Ticaret Altyapı Sağlayıcıları adımında ProjeSoft gibi bir altyapı sağlayıcıdan e-ticaret sitesi hizmeti alıyorsanız bunu belirtmeniz isteniyor. Sonrasında ise sırasıyla çalıştığınız bankaları, müşterilerin kişisel verilerinin yer aldığı veri tabanının nerede olduğunu, varsa depo/üretim yeri/merkez ofis adreslerini girmelisiniz.

Eğer e-ihracat yapıyorsanız bunu da belirttikten sonra Site Doğrulama Bölümüne geçeceksiniz ve eğer tüm işlemler doğru bir şekilde tamamlandıysa Kayıt İşlemlerine Devam Et butonuna tıklayarak işlemi bitirebilirsiniz.

ETBİS Kayıt Zorunluluğu

Peki, “ETBİS zorunlu mu?” Eğer şu aşağıdaki 3 kategoriden birine gerçek veya tüzel kişi olarak giriyorsanız sizin için ETBİS zorunlu demektir:

  1. Kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar.
  2. Aracı hizmet sağlayıcılar.
  3. Yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar.

ETBİS Başvuru Sorgulama

ETBİS kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra sonucunu kontrol etmek için yine E-ticaret Bilgi Platformu’na başvurabilirsiniz. eticaret.gov.tr’nin Kayıtlı Site Sorgula bölümünde yazılı olarak veya harita üzerinden konumuna göre arama yapabilirsiniz.

ETBİS cezası nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip e-ticaret işi yapan her gerçek ve tüzel kişinin ETBİS kaydını yapması zorunlu tutulmuş durumda. Kayıt yükümlüğünü yerine getirmeyenlere ise beş bin Türk lirasından yirmi bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilebilir.

O yüzden ETBİS kaydınızı vakit geçmeden yapmanızda büyük fayda var. Eğer e-ticaret işinizi büyütmek ve bir sonraki adıma taşımak içinse ProjeSoft size yeter. Gelin hiçi bir ücret ödemeden demo hesabınızı oluşturun ve ProjeSoft’un sizler için sunduğu tüm kolaylıkları kendiniz deneyimleyerek kazanmaya bugünden başlayın…

ProjeSoft Demo Talep Et