E-Ticaret Siteniz İçin Doğru Tedarikçiyi Bulma Rehberi

Günümüz dünyasının şüphesiz ki en büyük fırsatlar sunan ticaret ve girişim alanlarından bir tanesi de e-ticaret. Bu yüzden zaten ticaret ile uğraşanların girmek istediği, ticaret yapmak isteyenlerin de başlamak istediği bir girişim modeli. Geniş fırsatlar sunan bir girişim olan e-ticaret sitenizde satacağınız ürünler için, çalışacağınız tedarikçiler de oldukça önemli bir konu. Her ne kadar kendi üretiminiz olan ürünleri satacak da olsanız, ürettiğiniz ürünleri üretmek için kullanacağınız ham maddelere ve e-ticaret sitenizde satmak üzere ürün çeşitliliğine ihtiyacınız olacak.

İşte tam da bu noktada kendisinden ürün ya da ham madde sağlayacağınız tedarikçiyi belirlemeniz oldukça önemli. Çünkü iyi bir tedarikçiye sahip olmanız e-ticaret sitenizin başarılı olması için şart. Bu yazımda sizlere, tedarikçi ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. İyi okumalar.

Fiyat ve Kalite Oranı

Satmayı planladığınız ürün için her zaman piyasada karşılaştırıp en uygun fiyatlı olanı tercih etmeniz mantıklı bir yol olmayacaktır. Çünkü bir ürünün internetteki tüketiciye satış fiyatı 100 TL ise ve sizin görüştüğünüz tedarikçi o ürünü size 90 TL’ye satıyorsa, çok fazla kar edemeyeceğinizi düşünerek direkt olarak daha ucuz olanını arama eğilimi gösterebilirsiniz. Aslında internette 10 TL’ye satılan ürün kalitesiz olduğu için 100 TL’ye satılıyor ve görüştüğünüz tedarikçi de ürünü kaliteli olduğu için maliyetleri nedeniyle 95 TL’ye satıyor olabilir. Bu nedenle piyasadaki ürünleri kalite ve fiyat bazlı kıyaslamanız gerekir. Sadece fiyat bazlı bakarsanız uzun vadede zarar edebilirsiniz, bunun için e-ticaret sitenizde kaliteli mi yoksa kalitesiz mi ürün satacağınıza karar vermelisiniz. Eğer arada kalite farkı yoksa, internette 100 TL’ye satılan ürünü tedarikçiden 95 TL’ye almak yerine farklı tedarikçilerle görüşebilirsiniz ya da pazarlık yapma yoluna gidebilirsiniz.

Yerinde Pazarlık

En ideal tedarikçiyi bulduğunuzda iyi bir pazarlık yapmanız her daim fayda sağlamanızı sağlayabilir. Hemen hemen her tedarikçi verebileceği en uygun fiyatın her zaman bir tık üstü fiyatı verir. Nadiren olsa da bazı durumlarda da tedarikçi maliyetleri nedeniyle en düşük fiyatı veriyor da olabilir, bu şekilde sürümden kazanmayı hedefler. Bir diğer tedarikçi türü ise tok tedarikçilerdir. Siz onlardan ürün almasanız bile her türlü ürünü satıyorlardır ve kazanıyorlardır. Bu tedarikçilerin sizi kaçırmamak gibi bir korkuları yoktur. Böyle bir durumda ne kadar çaba gösterirseniz gösterin fiyat düşürme çabanız yüksek ihtimalle sonuçsuz kalacaktır.

Bir diğer yol ise, adedi artırarak fiyatı düşürmeye çalışmanız. Buna toptan satın alma da diyebiliriz. Bu şekilde adet sayısını artırarak fiyatın düşmesini talep edebilirsiniz. Bunların dışında en çok yapılan pazarlık çalışmalarından biri de “Ben sürekli senden alacağım, yap bir güzellik.” Bu durum da tecrübeli tedarikçilerde işe yaramayacaktır. Çünkü bu sözü verenlerin bir çoğu, ya aldıkları ürünleri kısa sürede satamıyorlar ya da ticaretin sandıkları kadar kolay bir iş olmadığını fark ederek ticari yaşamlarına son veriyorlar. Dolayısı ile tecrübeli tedarikçiler bu tür sözleri dikkate almıyorlar. Ancak, birkaç kez ürün tedarik etmeniz durumunda sizin ciddi alıcı olduğunuzu anladıklarında indirim talep edebilirsiniz.

Sürenin Önemi

E-ticarette hızın öneminden bahsedip duruyoruz, eğer diğer yazılarımı da okuduysanız bunu göreceksiniz. Hız unsuru, e-ticaret sitenizin hızlı bir şekilde çalışması için tedarik konusunda da oldukça önemli. Yasal olarak satılan bir ürünü, sipariş veren kişiye 20 gün içerisinde gönderme zorunluluğunuz olsa da 20 günde değil 1 haftada göndermeniz bile çok büyük memnuniyetsizliğe neden olur. Dolayısıyla sipariş edilen ürünün stoklarınızda mevcut olması çok önemli. Stoklarınızda yok ise de çok kısa süreler içerisinde ürünü tedarik edebiliyor olmanız gerekir. Bu nedenle tedarikçinizin size sattığı ürünlerin her daim elinde olup olmadığına dikkat edin.

Alternatif Tedarikçi Hayat Kurtarır

Sadece bir tedarikçi ile çalışmanız bazı sıkıntılara yol açabilir. Tedarikçiniz batabilir, yoğun talepler nedeniyle sizin taleplerinizi karşılamakta zorlanabilir, başka bir satıcı tedarikçinizin elindeki tüm ürünleri cazip bir fiyattan bir seferde alabilir. Bu nedenle, bu gibi ihtimalleri göz önünde bulundurarak en az bir tane de yedek tedarikçi belirlemenizin faydası var.

Mesafenin önemi

Tedarikçinizin tedarik edeceğiniz ürünleri zamanında elinize ulaştırması, zaman konusunda dikkat edilmesi gereken bir unsur. Örneğin İzmir’de ticaret yapan bir firma iseniz, tedarikçiniz Ağrı’da ise, tedarik edeceğiniz ürünün elinize ulaşması hatta sağlam bir şekilde ulaşması sorun yaratabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca kargo 1 iş gününde size ulaşacak mesafedeki tedarikçiler ile çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır.