E-Ticaret Sitenizde Videolar Kullanarak Satışlarınızı Artırmanın Yolları

E-ticarette ürün ve hizmetlerin tanıtımı söz konusu olduğunda videoları pazarlama yöntemlerinin bir parçası olarak kullanmak şuan online pazarlama dünyasında en az kullanılan tekniklerden biri durumunda. Videoların kullanılması ile artan müşteri etkileşiminin yanı sıra oluşturduğu popülerlik ve daha fazla marka farkındalığı oluşumu ve hatta iyi seviyelerde arama motoru sıralaması ve yüksek trafik gibi belirgin avantajlarına rağmen pek çok e-ticaret sitesi bu tekniği henüz kullanmıyor.

Online satış kanalları arasında olan rekabet 2018 yılında da hızla büyümeye devam ederken sizinkine benzer ya da aynı sektör içerisinde olduğunuz e-ticaret sitelerinden kitlenizi çekerek dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olmak için video pazarlamasına daha fazla odaklanmak gereksinimi de giderek önem kazanıyor.

Tüketici kitle tarafından mobil cihazların kullanımında olan artışın yükselmeye devam etmesiyle birlikte satışı yapılan ürün ile görsel içerik olarak “nasıl yapılır” gibi öğretici anlatım içeren  ya da ürünlerin tanıtımı için tanıtıcı kısa film videolarının olması e-ticaret sitesinde bulunan tüketici kitle tarafından aranan nitelik olarak kabul edilmeye başladı.

E-ticaret sitenize videolar eklemenin faydalarına ve online mağazanızı başarılı bir şekilde büyütmek için kullanabileceğiniz farklı video pazarlama stratejilerine daha derin bir giriş yapalım.

 E-Ticaret Sitenizde Videolar Kullanmanın Avantajları

Google, e-ticaret sitelerinde olan videolara karşı ılımlı!

ThinkWithGoogleın düzenlediği bir ankete göre, internet kullanıcılarının % 50 ‘sinden fazlasının bir e-ticaret sitesini ziyaret etmeden önce aradıkları  bir ürün veya hizmetle ilgili videoları da arama motorlarında aradıklarını doğruluyor. Görsel bir medya olarak, kullanacağınız videoların kitlenizin ilgisini çekme şansı daha yüksektir. Bu nedenle arama motoru sonuç sayfalarında kitlemize karşı görünürlüğü elde etmek için e-ticaret sitemizde videolara mutlaka yer vermek gerekiyor ve Google indekslemeleri de bu videolara önemli bir yer veriyor.

Dolayısıyla, e-ticaret sitenizin sıralamasını yükseltmek ve organik trafiğini artırmak için video pazarlamasına yatırım yapmak son derece önemlidir.

Niçin ?

Kolay Paylaşılabilir

Sosyal medya platformlarının popülaritesinde olan artış ve günümüzde internetin oldukça hız kazanması neredeyse her yerde erişimi hızlandırdı ve videoların yüklenip paylaşılması daha da kolaylaştı. Ayrıca; Ürünlerinizi tanıtmak için paylaştığınız bu videolar ile rakiplerinize karşı üstünlük sağlayarak müşterilerinize farklı bir online alışveriş deneyimi sağlamış olursunuz.

Uzun Metrajlı İçerikten Daha Fazlası

E-ticaret sitenizde uzun metinli ürün açıklamaları yerine kullanacağınız  videolar uzun metin açıklamalarından çok daha fazla şans elde etmenize olanak tanır. Daha fazla sayfa görüntüleme almanıza ve kitle katılımını artırmanıza daha yüksek oranda yardımcı olur. E-ticaret sitenizdeki videoların uzun metrajlı içeriğe oranla daha fazla viral olma şansı vardır bu da size farklı kaynaklardan daha fazla yönlendirme trafiği kazandırır. Bu durum ise sitenizin SEO’sunu artırmanıza yardımcı olur.

Daha Fazla Marka Bilinirliği Yaratır

FortuneLords tarafından yayınlanan YouTube istatistiklerine göre, YouTube günde 30 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor ve dünya genelinde kişiler tarafından her gün 5 milyardan daha fazla video izleniyor. Bu istatistikler bugün e-ticaret  sitenizde video kullanmanıza başlamak için size ilham vererek en geçerli istatistikler olsa gerek.

YouTube’un reklam platformundan yararlanarak, kısa ve iyi hazırlanmış bir video reklamla da e-ticaret sitenizin arama sonuçlarında görünme olasılığını yüksek oranlarda artırabilirsiniz. Bu da farkındalığınızı büyük ölçüde artırabilir.

Daha Fazla Teklif

E-ticaret videoları, cazip bir harekete geçirici mesajla birlikte sunulduğunda harika bir dönüşüm oluşturma aracı haline gelebilir. YouTube kanalınız için abone bültenlerinize kaydolma teklifleri sunabilir veya potansiyel alıcıların iletişim bilgilerini yakalayarak daha fazla teklifler iletebilirsiniz. Böylelikle bu videoları stratejik bir pazarlama için harekete  geçirici bir yol olarak kullanabilirsiniz. Videolar potansiyel müşterileri yakalamanın ve dönüşümü artırmanın en iyi yollarından biridir.