E-Ticaret’in Geleceğini Şekillendirecek Teknolojiler

Teknolojik gelişmeler E-Ticaret sitelerini de sardı. Artan rekabetin üstünden gelmek isteyen dünya devleri Ar-Ge bütçelerini artırıp yeni teknolojilere yatırım yapıyor. 

Azınlık Raporu filmini hatırlar mısınız? Bu bilim kurgu filmi yakın gelecekte yaşamın nasıl olacağını anlatıyordu. Filmin esas konusu polisiye olsa da gelecek tasvirleri sos olarak kullanılmıştı. Bu filmi izleyen hemen herkes reklamcılığın ve ticaretin geleceğiyle ilgili yapılan kehanetlerin etkisinde kaldı.

E-Ticaret pazarı dünya çapında milyar dolarları aşmış durumda. Son yıllardaysa E-Ticaretin devleri, perakendecilik ve mağazacılık sektörlerini sollayan büyük rakamlara ulaştı. Artan rekabet ve beklentiler sektörün büyük kısmını elinde tutan devler için geleceği sorgulatacak işaretler veriyor.

Geçmişi kontrol eden geleceğin sahibi olur düsturundaki Amazon CEO’su Jeff Bezos başta olmak üzere sektörün önümüzdeki 10 yılını tekelleştirmek için Ar-Ge çalışmalarını artırdı. Şimdilik tanıtılan teknolojiler gövde gösterisi ve işin reklam tarafının daha ağır bastığı çalışmalar gibi görünüyor. Aslında firmalar bu teknolojilerin geleceği ne denli yöneteceğini açıklamak yerine göz boyamayı tercih ediyor.

Oysa ki, bir dönem cep telefonundan alışveriş yapmanın imkansız olduğunu düşünen nesiller şu anda akıllı telefonlarıyla çok basit şekilde para transferi bile yapabiliyorlar.

Peki önümüzdeki 10 yılı değiştirecek E-Ticaret sektörüne yönelik teknolojiler neler olacak?

1 – Drone Kargocular 

Drone teknolojisi günümüzde daha çok eğlence sektöründe kullanılıyor. Bir çok dizi ve sinema filminde akıllardan çıkmayan aksiyon sahneleri Drone kameralar sayesinde çekiliyor. Son kullanıcıysa bu uçan teknoloji harikaları sayesinde arkadaşları ve aileleriyle birlikte eğlenip uçuş yeteneklerini sınıyor.

Amazon profesyonel anlamda sinema ve dizi sektörü dışında Drone teknolojisinin daha geniş bir potansiyele sahip olduğunu gördü. Yaşı biraz büyük olanlar Jetgiller çizgi filminde benzer kurguların işlendiğini hatırlarlar.

Drone kargolar açıklandığında bazı kesimler tarafından küçük görüldü. Aslında Amazon’un üzerinde çalıştığı yapay zeka çalışmalarıyla birlikte Drone teknolojisi kargoculuğun ve E-Ticaret’in geleceğinde büyük yer oynayacak. Siparişlerini otomat şekilde en hızlı ve düzgün şekilde iletildiğini düşünün.

Büyük binaların olduğu alanlarda tabii ki Drone’lar binanın balkonu ya da camına gelip ürünü teslim etmeyecek. Şimdi ki kargo merkezleri gibi teslim alanları oluşturulacak. Ürünün geleceği vakti öğrendiğiniz zaman gidip alabileceksiniz. Makineler arası iletişim sayesinde telefonunuzdaki sinyallerden ya da size verilen kod ile ürünün kendinize ait olduğunu kanıtlayacaksınız.

2 – Yüz Tanıma Teknolojisi 

Yüz tanıma teknolojisi bilim kurgu filmlerinde çok görülen bir hayaldi. Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla günümüzde de yaygınlaşmaya başladı. Şu anda yüzünüzle telefonunuzu açabiliyor ya da şifre olarak kullanıp bazı uygulamaları açabiliyorsunuz. Bu teknoloji üzerine çalışan firmaların aldığı patentler doğrultusunda yüz tanıma gelecekte hayatımızda daha büyük önemlere sahip olacak.

Yüz tanıma teknolojisi önümüzdeki 5 yıl içerisinde hemen her yerde karşımıza çıkacak. Bu veriler şu anda sizin kişisel zevkleriniz ve alışveriş ihtiyaçlarınız üzerine kurgulanıyor. Azınlık Raporu filmindeki gibi yüz tanıma teknolojisine sahip reklamlar ve mağazalar siz içeri girer girmez, daha önce uzun süre bakıp da almadığınız ya da kişisel zevklerinize uygun olan ürünlerin size reklamını yapmaya başlayacak.

Cebinizden nakit paranızı ya da kredi kartınızı çıkarmadan sadece yüz tanıma teknolojisi sayesinde alışverişinizi yapabileceksiniz. Aynı şekilde E-Ticaret sitelerindeyse şu anda kullanılan sistemin daha gelişmiş olan bir versiyonuyla karşılaşacaksınız.

Örneğin kadın makyaj ürünlerini test ederken, site üzerinden yüzlerine en iyi gelecek ürünleri gerçekçi bir simülasyon sayesinde görebilecek.

3 – Üç Boyutlu Yazıcılar

Üç boyutlu yazıcılar E-Ticaret sektöründe yavaş yavaş yer almaya başladı. Bu konuda uzmanların yakın gelecekte mağazacılığın ortadan kalkacağı konusunda bile görüşleri var. Günümüzde özellikle oyuncak sektöründe üç boyutlu yazıcılar aktif şekilde kullanılıyor.

Hasbro önümüzdeki 10 yıl içerisinde mağazalara oyuncak yollamak yerine, üç boyutlu yazıcıdan ürünün basılmasını sağlayacak kod ve planları kendi sitesinden satmayı düşünüyor. Şu anda belirli ürünlerde bu işlemi yapmak mümkün. Çocuğunuz bir filmdeki kahramanı sevdiğinde onun en kısa sürede bu karaktere ulaşıp mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

İşin geleceğindeyse, üç boyutlu yazıcıları Ikea gibi yapı marketler bile kullanmayı düşünüyor. Teknolojinin üretebileceği materyallerin esnekliği ve Lego kadar basit yapım aşmaları olduktan sonra, tüketiciler kendi masalarını, sandalyelerini ve hatta otomobilleri bile üç boyutlu yazıcıda üretip birleştirebilecek.

Otomobil uçuk bir fikir olarak mı geliyor? Geçtiğimiz yıllarda sırf bu teknolojinin gerçek gücünü göstermek için sadece üç boyutlu yazıcılardan çıkarılan parçalarla bir otomobil yapıldı ve fuarlarda tanıtıldı.

4 – Yapay Zeka 

Yapay zeka teknolojileri şu anda emekleme aşamasında. İnsanın aklına hemen dünyayı ele geçiren yapay zekalı filmler geliyor olabilir ama gelecekte bu teknoloji tam anlamıyla elimiz kolumuz olacak. Apple’ın Siri’si, Google Kişisel Asistanı, Amazon’un Alexa’sı şu anda son kullanıcıya hitap eden yapay zekalı asistanlar olarak hizmet veriyor. Ülkemizde bu hizmetler çalışmıyor olsa bile sadece sesli komutlarınızı kullanarak bu yapay zekalar üzerinden sipariş vermek mümkün oluyor.

Yakın gelecekteyse sayılar artacak olan yapay zekalı teknolojiler buzdolabınızdan, otomobilinize kadar her yerde sizi karşılayacak. Tıpkı teknolojik bir uşak gibi size evdeki eksiklerinizi anlatacak. Sizin yerinize sipariş verecek. Size uygun kıyafetleri seçecek. Hatta toplantılarınızı düzenleyecek. Sevdiğiniz albümler ve filmler piyasa çıktığında size bunu hatırlatacak.

5 – Gerçek Zamanlı Grafik Çizimi ve Hareket Yakalama

Hareket yakalama ve gerçek zamanlı görüntü oluşturma teknolojisi bir süredir sinemalarda kullanılıyor. Malum o görsel efekt harikası filmler yeşil perde önünde çekiliyor. Haliyle bu filmlerin yönetmenleri üzerinde çalıştıkları sahnelerin nasıl göründüğünü bu teknoloji sayesinde anlıyorlar.

Bilgisayar çekilen sahnedeki kıyafetleri oyuncuların üzerine giydiriyor. Oyuncuların hareketlerini yakalayan sistem, bu kıyafetleri ve makyajları anlık olarak yönetmenin monitöründe gösteriyor. Yakın gelecekte bir E-Ticaret sitesine girdiğinizde gerçek zamanlı olarak aynı teknolojiyle, kıyafetlerinizi deneyebileceksiniz. Bu teknoloji özellikle moda üzerine odaklanmış E-Ticaret sitelerinin mutlaka şimdiden yatırım yapması gereken bir yenilik olacak.