E-Ticarette Alan Adı Otoritenizi Yükseltmek İçin Neler Yapmalısınız?

Alan adı otoritesi, internet sitesinin arama motorları üzerindeki gücünü ve arama motorlarında ne kadar iyi bir dereceye sahip olduğunuzu size gösterir. Alan adı otoritesindeki değeriniz, sitenizin arama motorları üzerindeki performansının ne kadar iyi veya kötü olduğunu gösterir. Alan adı otoritesini, hem kendi sitenizin performansını incelemek hem de rakiplerinizle kendinizle kıyaslamak için kullanabilirsiniz.

Alan Adı Otoritesi Neye Göre Belirleniyor?

Öncelikle alan adı otoritesi yükseltmeye yarayan faktörleri öğrenmelisiniz. Bu faktörleri tam olarak öğrendikten sonra neler yapmanız gerektiği hakkında fikirler oluşmaya başlayacaktır. Alan adı otoritesini etkileyen unsurlar şunlardır:

  • Alan adının yaşı
  • Backlink sayısı
  • Backlinklerin kalitesi
  • Sitenizin SEO uyumu
  • Sitenizin hızı
  • Sitenizin aranma sayısı
  • Sosyal medya performansı
  • Sitenizden verilen bağlantıların kalitesi

Alan Adının Yaşı

Alan adının ne kadar zamandır aktif olduğu önemli bir unsur. Daha eski olan siteler yeni açılan sitelere oranla daha önde olacaklardır. Yeni kurulan girişimler bu konuda biraz problem yaşayabilirler. Ama diğer çalışmaları uygulayarak buradaki açığı kapatabilirler.

Backlinklerin Kalitesi

Domain otoritesini en çok etkileyen unsurlardan bir tanesi de başka sitelerden sizin sitenize gelen bağlantılardır. Backlink kalitesini artırabilmek için kaliteli sitelerden gelen backlinkleri kabul etmeniz gerekiyor. Değersiz olan backlinkleri temizlemelisiniz. Değersiz bağlantılar alan adı otoritenizin düşmesine neden olacağı için backlinkleri düzenli şekilde takip ederek kalitesiz olanları temizlemelisiniz.

Sitenizin SEO Uyumu

Alan adı otoritenizle ilgili olan bir diğer faktör ise SEO çalışmalarınızdır. Site üzerindeki SEO yapınızın mutlak düzgün olması gerekiyor. Tüm açıklama metinleriniz, arama motorlarının kolaylıkla indeksleyebileceği şekilde olması ve anahtar kelimelerinizin sattığınız ürünlerle paralel olması sizin için önemlidir.

İçeriklerinizin Kaliteli Olması

Alan adı otoritenize direkt olarak etki edecek etken içeriklerinizin kalitesidir. Alan adı otoritenizi yükseltmek istiyorsanız, siteniz için içerik pazarlama çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekiyor. O yüzden sitenize eklediğiniz ürünlerin açıklamaları rakiplerinize oranla çok daha kaliteli ve onlardan farklı şekilde yazmalısınız. Ürün açıklamaları haricinde blog sayfasına önem vermelisiniz. Hatta hemen şimdi sitenize blog bölümü ekleyip içerik çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Siteniz için oluşturacağınız blog bölümünün sitenize katkıları ise şu şekilde:

Siteniz daima güncel kalmış oluyor

Siteniz üzerinde indeks alınacak metin artmış oluyor

Blogda oluşturduğunuz metinler sayesinde organik aramadan trafik çekme ihtimaliniz artıyor

Sitenizde yer alan sayfa sayınız artmış oluyor

Sitenizin güncel kalması ve arama sonuçları üst sıralarda yer alması, doğru kişiye doğru içeriği göstermenizi sağlar.

Sosyal Medyanın Gücü

Sosyal medya sadece pazarlama çalışmaları için değil aynı zamanda SEO için de önemli. Sosyal medyada yaptığınız içerik çalışmalarının paylaşılması, sizden bahsedilmesi ya da gönderilerdeki linklere insanların tıklamaları sizin alan adı değerinizi etkiliyor.

Google, sosyal medya mecralarını da indeksliyor. Aslına bakarsanız sizin markanız ne kadar çok aranırsa ve bununla birlikte ne kadar çok sosyal medya hesaplarınız üzerinden siteniz yönlenme gerçekleşirse alan adı değeriniz de artmaya başlayacak.

Sitenizin Aranma Sayısı

Sitenizin arama motorları üzerindeki aranma sayısı da alan adı otoritenizi etkiliyor. Aranma sayınız ne kadar fazlaysa arama motorları o sitenin o kadar değerli olduğunu düşünüyor.