E-Ticarette Kolaylık Sağlayan Ödeme Yöntemleri

E-ticaret sisteminin hayatımıza girmesi ile birlikte sanal ortamda geçerli olan ödeme seçenekleri de gelişim göstermiştir. Özellikle, e-ticaret sistemi için kullanılmaya başlanan sistemler, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcılar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Maksimum 10 dakika süren bu ödeme işlemlerinden bazıları saniyeler içerisinde ödeme yapmanızı da sağlamaktadır. E-ticaret’te ödeme yöntemleri bir site için ne kadar fazla olursa bu sitenin kullanıcılar tarafından tercih edilme oranı da yükselir.

Tek bir ödeme seçeneği ile e-ticaret sisteminde yer almak isteyen kullanıcılar yalnızca o ödeme türüne sahip kullanıcılara hitap etmektedir. Bu sebeple, sistem içerisinde kredi kartı, havale yada kapıda ödeme seçeneklerini kullanarak hem sistem üzerinde kullanıcı sayısı artırılabilir hem de kişilere ödeme kolaylığı sağlanmış olur. E-ticaret sistemlerinde hangi ödeme seçeneği kullanılıyorsa mutlaka seçenekleri kullanırken gerekli güvenlik önlemlerinin ve sertifikaların site tarafından sağlanıyor olmasına dikkat edilmelidir.

E-ticarette En Fazla Tercih Edilen Ödeme Seçeneği

E-ticaret sisteminde en fazla tercih edilen ödeme seçeneği kredi kartlarıdır. 22 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan kredi kartları, internet üzerinden yapılan tüm online alışverişlerde geçerli olmaktadır. Kredi kartları ile yapılan ödemelerde sistemin kredi kartına entegre edilmesi, ödeme açısından kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. 1 dakika içerisinde yapılan alışveriş tutarı anında ödenmekte, kullanıcılar sistemde ürünlerine tek tıkla sahip olabilmektedir.

Kredi kartının e-ticaret sisteminde bu denli fazla kullanılması kredi kartına taksit ve indirim gibi işlemlerle de ilgilidir. Diğer ödeme seçeneklerinde taksit ya da erteleme gibi avantajlara sahip olunmadığı için genellikle kullanıcılar kredi kartları ile alışveriş yapmaktadır. Fakat kredi kartları ödeme seçenekleri arasında en riskli grupta yer almaktadır. Kişisel bilgi paylaşımından dolayı risk taşıyan kredi kartları son zamanlarda yapılan SSL güvenlik sertifikası sayesinde daha korunaklı hale getirilmiştir. Bu sayede hem kredi kartı kullanıcıları mağdur edilmemekte hem de e-ticaret siteleri daha güvenilir hale gelmektedir.

E-ticaret sisteminde güvenlik unsurunun artırılmasıyla birlikte sanal kredi kartları da sitelerde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle, kullanıcıların belirledikleri risklere karşı önlem olarak bir limit çerçevesinde işlem yapılan sanal kredi kartlarında kişisel bilgi paylaşımı da olmamaktadır. Sanal kredi kartlarına kişinin belirlediği tutarlarda bir limit eklenmekte ve sistem bu limitin üzerinde bir ödemeyi kabul etmemektedir. Bu sebeple, herhangi bir çalınma durumunda sanal kredi kartında kayıp tutarı belirlenen limit kadardır. Yalnızca e-ticaret sistemlerinde geçerli olan sanal kredi kartları son zamanlarda ülkemizde de sıklıkla kullanılan ödeme araçlarından birisi haline gelmiştir.

E-Ticaret Sisteminde Havale ve Mobil Ödeme Seçenekleri

Kişisel bilgi paylaşımını minimum düzeye indiren havale işlemi, özellikle tedbirli davranmak isteyen kullanıcılar açısından oldukça güvenli bir ödeme seçeneğidir. Kullanıcının tercih ettiği banka ile ödeme yapılacak e-ticaret sitesinin aynı bankayı kullanıyor olması halinde havale işlemi gerçekleştirilir. Havale işleminde yalnızca ödemeyi yapan kişinin adı ve iban numarası yer alır. Herhangi bir şifre ya da kişisel bilgi paylaşımı olmadığından dolayı güvenlik açısından tercih edilen bir yöntemdir. Eğer, kullanıcı ve e-ticaret sistemi farklı bankalar kullanıyorsa bu durumda aynı işlem EFT adı ile sisteme yansıtılır. EFT ve havale işlemlerinde yalnızca bankalar gönderim esnasında belli oranlarda komisyon ücreti almaktadır. Komisyon ücretleri ise genel olarak kullanıcılar tarafından ödenir.

Mobil ödeme seçenekleri özellikle kişilere büyük kolaylık sağladığı için tercih edilen yöntemler arasındadır. Mobil ağın bulunduğu her alanda mobil cihazlar ile ödeme işlemlerinin yapılması, kişilerin hesaplarından 1 dakika içerisinde e-ticaret sitelerine istenilen tutarın gönderilmesini sağlar. Hızlı bir işlem olmasından dolayı kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.