E-Ticarette Seo Kategori Altyapısı

E-ticaret siteleri için iç seo optimizasyonu yaparken Google yönergeleri ve kullanıcı deneyimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Sitenize ilk defa girmiş olan bir kişi alışveriş yapmak için daha önceki deneyimlerine göre hareket edecektir. Bu nedenle e-ticaret standartlarına uygun bir web sitesine sahip olmalısınız. Bu standartlara göre siteniz yukarıdan aşağıya tamamen alışveriş yapılacak durumda ve en sonunda başarılı bir ödeme hedefine göre düzenlenmelidir.

Site İçi Kategori Yapısı

E-ticaret sitenizin kategori yapısını bir ağacın dalları gibi düşünebilirsiniz. Ana kategori ürün çeşidinizi tam olarak yansıtmalıdır. Eğer bir giyim sitesine sahipseniz “Gömlek” kategorisini “Üst Giyim” kategorisi altına almalı, “Ceket” kategoriniz var ise yine “Üst Giyim” kategorisi altında sıralamalısınız. Cinsiyet ayırımlarında ise ana kategori olarak “Erkek” ve “Bayan” olarak düzenleyebilirsiniz. Kategori düzeninizi tamamladıktan sonra tasarım olarak rahat ve en az hamlede ulaşılabilir olması önemlidir. E-Ticaret sisteminizin izin verdiği ölçüde üst kısım kategori dizilimi veya sol blok kısımda listelenmesi alışılagelmiş ve rahat ulaşılabilir bir yapıdır.

Kategorilerinizin arama motorlarına göre dizayn etmeniz ile birlikte temel seo kurallarında title ve description alanlarını özgün bir biçimde doldurmalısınız. Title description alanlarını doğru şekilde doldurulması, aram motorlarının sayfaları doğru indexlemesini ve arama sonuçlarında kullanıcılara en doğru bilgiyi vermesiniz sağlar. Bu sayede sıralamada iyi bir pozisyon alabilir, müşterilerinizi siteye çekerek satışlarınızı olumlu yönde gerçekleştirebilirsiniz.

Doğru bir title ve description düzeni

Kategori düzenlemelerinizi istediğiniz gibi düzenlemek için esnek bir yönetim paneline ihtiyacınız bulunmaktadır. Gerekli durumlarda toplu olarak ürünlerin kategorisini düzenleyebilmeli veya toplu olarak değişiklikleri birkaç dakikada yapabilmelisiniz.

E-Ticaret altyapınız, seo alanlarını %100 desteklemesi gerekmektedir. Bu anlamda güncel olarak Google yönergelerini takip eden ProjeSoft, panel yönetim yazılımını buna göre modifiye ederek en güçlü seo alt yapısını sunmaktadır.

Bir önceki E-ticarette Müşteri Yorumları ve Satın Almaya Etkisi konulu yazımız ile sitemize yapılan yorumların önemi anlatılmaktadır.