E-Ticaret Blogu
Dijital Pazarlama

Facebook Business Manager Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Facebook Business Manager Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama çalışmaları için Facebook reklamlarını kullanıyorsanız, bu reklamları yönetebilmek için de Facebook Business Manager  kullanmanız gerekmektedir. Bu makalemizde Facebook Business Manager nedir, kurulumu nasıl yapılır gibi konular üzerinde duracağız. Hadi öyleyse anlatmaya başlayalım.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager, sayfa yönetiminizin gerçekleştirilmesini, işletmenizin reklamlarının verilmesini ve işletmenizin doğrulanması konuları için kullanılır. Business Manager’da reklam yönetimi işlemini yapabilme ve vereceğiniz görevleri komutlandırma özelliği bulunmaktadır.  Daha önceden Facebook reklamları çok fazla kişi tarafından kullanılmadığı için herhangi bir karışıklığa neden olmuyordu. Zaman geçtikçe Facebook kullanıcıları artmaya başladı ve reklam çeşitleri de çoğalmaya başladı. Bu gelişmelerle birlikte de reklamların yönetimi de oldukça zorlaşmaya başladı. Bu durumun önüne geçebilmek adına daha esnek bir yapıya sahip yönetim portalı oluşturulması gerekti. Bu ihtiyacın doğmasıyla da Facebook Business Manager ortaya çıktı.

Neden Facebook Business Manager Kullanılmalı?

Facebook Business Manager kullanmak için gerekli olan sebepler ve gerekli olan gerekçeler şu şekilde;

 • Reklamverenlerin hepsi kesinlikle business manager üzerinden reklam vermeli: 2018 yılının sonunda Facebook reklam politikalarında değişikliğe gitti. Facebook, Eğer ki e-posta listelerinden hedef kitle oluşturabilme özelliğini kullanmak istiyorsanız business manager kullanmak zorundasınız kuralını getirdi. E-posta ile oluşturulan özel hedef kitleler her zaman için kullanılabilirken Facebook pixel‘i üzerinden gelen kitleler 180 gün boyunca kullanılabilmektedir. Bu şekilde yapacağınız hedeflemelerle kullanıcıları yeniden hedefleyebilir ve onları tekrar müşteriye dönüştürebilirsiniz.
 • Sahte hesap kullanımının önüne geçer: Business Manager’ın sunduğu en önemli özelliklerden bir tanesi de güvenli ortam sağlamasıdır diyebiliriz. Facebook işletme hesabı hiyerarşik bir yapıya sahiptir. En üstte bulunan yönetici farklı reklam hesaplarını farklı çalışanlara atama şansına sahiptir. Bu ve bunun gibi birçok özellik güvenlik nedeniyle Business Manager’da bulunur.
 • Hızlı teknik destek sunar: Platformun içerisinde birden fazla faydalı araç yer almakta. Bu araçlardan faydalanırken bazı teknik problemlerle karşılaşabilirsiniz. Eğer ki böyle bir şeyle karşılaşıyorsanız size oldukça hızlı destek sunuyorlar. Eğer ki standart reklam hesabıyla reklamlarınızı yönetmeye devam ediyorsanız, herhangi bir problemle karşılaştığınızda Facebook destek ekibinin size soracağı ilk soru business manager hesabınızın olup olmadığı olacaktır.
 • Başlangıçta geçiş yapma imkanı oldukça kolaydır: Eğer ki birden fazla hesap yönetecekseniz en kısa süre içerisinde business manager’a geçmeniz gerekmektedir. Reklam verilerinin, reklam kampanyalarının sayısı azken geçiş yapmak sizin için oldukça kolay olacaktır. Ama bunun sayısı artmaya başladıkça işiniz oldukça zorlaşır.
 • Güvenlik unsurları sağlam ve güvenilirdir: Çok fazla personel sirkülasyonunun olduğu bir sektörde bulunuyorsanız bu sizin için oldukça önemlidir. Uzun vadeli bir projeye başladığınızı varsayalım. Business manager üzerinden yeni personel ataması yapmanız sadece birkaç dakikanızı alır. Yine aynı şekilde işten ayrılan personelin yetkilerini kısıtlayabilmeniz de birkaç dakikanızı alır.
 • Ücret ödemeden kullanabilirsiniz: İleri seviye araçların yer aldığı bu tool ücretsizdir. İsterseniz bireysel olarak kendi işletmenizin hesabını yöneten kişi olun isterseniz de yüzlerce büyük firmanın sosyal medya reklamlarını yöneten bir dijital ajans sahibi olun, kişi fark etmeksizin bu özelliklerin hepsini ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Facebook Business Manager Nasıl Kurulur?

Öncelikle kendi Facebook profilinizle Facebook hesabınıza giriş yapıp, ardından da Business.Facebook.com adresine gidip hesap oluşturmanız gerekiyor.

Facebook Business Manager Nasıl Kayıt Olunur?
Facebook Business Manager Nasıl Kayıt Olunur?

Ardından işletme adınızı, adınızı, soyadınızı ve şirket e-postanızı girip ileri seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma
Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma

Yukarıda anlattığımız noktaları adım adım yaptığınız taktirde Facebook Business Hesabına yönlendirilirsiniz. Ardından da hesabınızı özelleştirebilmek adına istenen bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Sayfa Ekleme

 • Facebook business hesabınıza işletmenizle bağlantısı olan bir Facebook sayfası eklemeniz gerekmekte. Bunu yapabilmeniz için Business Manager’ınızı Oluşturun seçeneğinin altında bulunan “Sayfa Ekle” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Tıkladıktan sonra şu ekranla karşı karşıya kalacaksınız;
Facebook Business Sayfa Ekleme
Facebook Business Sayfa Ekleme

Seçenekler arasından sizin için en uygun olan seçeneği işaretleyip sayfa ekleme işlemini bitirebilirsiniz.

Reklam Hesabı Ekleme

 • İkinci olarak reklam hesabı eklemeniz gerekmektedir. Yine aynı şekilde Business Manager’ınızı Oluşturun sayfasının altındaki “Reklam Hesabı Ekle” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından şu 3 seçenek ile karşılaşacaksınız;

Size ait olan bir reklam hesabı ekleyin, başka birinin reklam hesabını ekleyin ve yeni bir reklam hesabı oluşturun. Bu 3 seçenek arasından sizin için uygun olan seçin ve reklam hesabı ekleme işini bitirmiş olun.

Yönetici Ekleme

Facebook Business Manager üzerinden vereceğiniz reklamlarda kendiniz dışında bir kişiyi daha yönetici yapmanızı öneririm. Bunu da Business Manager’ınızı Oluşturun sayfasının altında bulunan “Kişi Ekle” seçeneğinden yapabilirsiniz.

Facebook Business Manager Ödeme Yöntemi

Facebook’da reklam verebilmeniz ve hedef kitlenize hazırladığınız reklamları gösterebilmeniz için atmanız gereken bir sonraki adım da ödeme yöntemi eklemek olmalı. Ekleyeceğiniz facebook ödeme yöntemi aracılığıyla yayında olan reklamlarınızın gösterim veya tıklama alarak oluşturduğu günlük maliyetleri Facebook belirlediğiniz ödeme yönteminden tahsil eder.

Business Manager’a Ödeme Yöntemi Nasıl Eklenir?

İşletme ayarları seçeneğine tıklayıp ardından ödemeler seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Sonrasındaki adımlar ise oldukça basit. Fatura ülkesi sorusunun cevabını Türkiye, Para birimi sorusunun cevabını da Türk lirası olarak seçmeniz gerekiyor. Son olarak da kart bilgilerinizi girerek işleminize noktayı koyabilirsiniz.

Facebook Business Manager Ödeme Yöntemi
Facebook Business Manager Ödeme Yöntemi

Reklam hesapları butonuna tıklayıp sonrasında da “Ödeme Yöntemlerini Gör” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından karşınıza gelen ekranda da ödeme yöntemi ekle seçeneğine tıklamalısınız. Business Manager’dan ödeme yöntemini seçtikten sonra devam tuşuna basıp ve son olarak “Ana Para Kaynağı Yap” seçeneğine tıklayıp işleminizi bitirebilirsiniz.

Business Manager Hesabı Nasıl Özelleştirilir?

Özelleştirmeyle ilgili atacağınız 3 farklı adım bulunmaktadır.

Bu adımlar ise şöyledir;

 • Sayfa oluşturmak,
 • Reklam hesabı oluşturmak,
 • Kişi eklemek.

İlk olarak yapmanız gereken işlem sayfa oluşturmak olmalıdır. İkinci adım ise reklam hesap eklemektedir. Üçüncü adım ise kişi eklemektir.

Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.