HTTPS Nedir, Eticaret Siteleri İçin Önemi Nedir?

HTTPS web siteleri için veri aktarımı sırasında bir güvenlik protokolüdür.

Açılımı, Secure Hyper Text Transfer Protocol. Türkçesi ise; Güvenli Hiper metin aktarım iletişim kuralı’dır. Geliştiricisi Netscape’tir.

Özellikle E-Ticaret sitelerinde olması gereken HTTPS sayfa gezinme, üyelik ve en önemlisi ödeme sayfası adımlarında çalışan şifreli güvenlik özelliğidir. Bu şifrelemede son kullanılan 128 ve 256 bit’tir. 256 bit korumalı bir SSL’de şifrelenmiş olan veriyi hackerların çözmesi çok gelişmiş bilgisayarlar ile 100 yılını almaktadır. Bunun maliyeti ise milyon dolarları bulmaktadır. Bu büyük bir zaman kaybı ve son derece masraflıdır. Bu nedenle SSL güvenliği bulunan bir web sitesinde veri hırsızlığı yapmakla uğraşmayacaklardır.

Sunucular arasında ve ağ bağlantılarında bilgi transferi sırasında bazı güvenlik açıkları bulunmaktadır. Kötü niyetli kişiler ve bazı yazılımlar bu veri aktarımı sırasında açıklardan yararlanarak bilgilerinizi çok rahatlıkla kaydedebilirler. İşte bu açığı şifreleyerek kapatan SSL güvenliğidir. SSL kurulu olan web sitelerinde tarayıcıda bulunan domain önünde HTTPS bulunur. Burda ki S(Security) harfi ile birlikte HTTPS yeşil renkli ve Güvenli yazısı yazar. Eğer SSL kurulu ama HTTPS yeşil renkli değilse kurulumdan kaynaklı bir sorun vardır.

İletişim formlarında ve üyelik formlarında gireceğiniz kişisel bilgilerin korunmasında da yine SSL aktif olmak zorundadır. Kişisel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ile illegal bir çok faaliyette kullanılabilmektedir.

Mevcut E-Ticaret sitenizde eğer kredi kartı ödeme yönteminiz bulunuyorsa ödeme sayfanızda mutlaka SSL güvenliğiniz var demektir. Zira bankalar ve aracı ödeme kurumları ödeme sayfasında SSL güvenliğini zorunlu kılmaktadır. Ancak daha fazla güvenlik ve SEO açısından tüm sayfalarda full SSL kurulu olmalıdır. Full SSL tüm sayfalarda çalışır.

E-Ticaret sitelerinde bilinçli müşteriler sitenin güvenli olup olmadığını mutlaka kontrol ederler. Bu da sitede satışların olumlu sonuçlanmasında ciddi etkisi bulunur.

SEO açısından bakacak olursak Google’ın en son resmi açıklamasında Eticaret sitelerinde SSL’in olması konusunda çok net uyarısı bulunmaktadır. SSL kurulu web siteleri sıralamalarda rakiplerinin üstünde listeleneceğini söylemiştir.

SSL Özellikleri:

  • Mesajların ve kişisel bilgilerin şifrelenmesi,
  • Mesajları gönderen ve mesajları alanın doğru yerde olduğunu garanti eder,
  • İleti zamanlarının tarih ve saatini doğrular,
  • Döküman arşivinin log kayıtlarında oluşturulmasını sağlar.

SSL Kurulumu:

SSL kurulumu için öncelikle servis sağlayıcılarında satın alabilirsiniz. SSL özelliklerine göre fiyatlarda değişiklik gösterir. SSL satın aldıktan sonra sunucu tarafı ve site içi bazı ayarlar yapmalısınız.

Projesoft’ta kullanacağınız E-Ticaret paketlerinde SSL hazır kurulmuş şekilde gelir.