Influencer Marketing Ajansları ile Anlaşma Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Influencer ajansları ile çalışmaya başlamadan önce bazı anlaşmalar yapmalısınız. İşletmeniz için yapılacak olan çalışmaların ne şartlarda yapılacağını, bunların nasıl olması gerektiğini dair aranızda bir anlaşma olmalı. Yapacağınız anlaşma, belirleyeceğiniz stratejileri ve nasıl çalışılacağını belirlediği için oldukça önemlidir. Anlaşmadan önce bu şartları oturup detaylı bir şekilde hazırlamalısınız.

Influencer Marketing yapan ajanslar diğer işletmeler bu tarz anlaşmaları sık sık yaptıkları için zaten bu konuda deneyimliler. Siz de yapacağınız anlaşmada kendi isteklerinizi ve karşılığında ne beklediğinizi belirtmelisiniz. O zaman şimdi bu anlaşmaları yaparken nelere dikkat etmelisiniz buna bakalım.

Influencer Marketing Yapan Ajanslarla Anlaşma Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçerikle İlgili Detaylar

Influencer marketing ajansları ile anlaşma yaparken ilk önceliğiniz istediğiniz içeriklerin detaylarını belirlemek olmalı. Konsept olarak ne tarz konseptler istediğiniz, içerik formatları, hangi hastagların kullanılmasını istiyorsunuz, hangi platformda paylaşılmasını istiyorsunuz gibi soruların cevaplarını muhakkak belirtmelisiniz.

Sponsorlu İçerikte Nasıl Yer Alacak

Influencerlar paylaşılan sponsorlu içeriklerde, içeriğin bir markanın sponsorluğunda yapıldığını belirtir. Sponsorlu içerik anlaşmalarında da, influencerın markanızdan nasıl bahsetmesini istediğinizi, içeriğin neresinde sponsorlu ifadesinin paylaşılacağını belirtmelisiniz. Bu içeriklerde genelde marka sponsorluğu içeriğin başında belirtilmekte. Ajansla yapmak istediğiniz çalışmalara göre bu bilgilerin nasıl paylaşılmasını istediğinizi anlaşmanızda belirtmelisiniz.

Anlaşmayı İmzaladığınız Kişilere Dikkat

Influencer Marketing Ajansları ile anlaşma yaparken, anlaşmanın altında kimin imzasının bulunduğuna dikkat etmelisiniz. Anlaşmayı imzalayan kişilerin sözleşmenin içerisindeki gereklilikleri yerine getirmesi gereken kişilerin anlaşmayı imzalayıp imzalamadığına bakın. Anlaşma gerekliliklerini yerine getirecek olan kişilerle, ödeme işlemlerinden sorumlu kişilerin belirlenmesi bu anlaşmada önemlidir.

Anlaşmanın Yasal Geçerliliği İçin Avukata Danışın

Anlaşmanızın yasal geçerliliğinin bulunması ve yapılan anlaşmada herkesin üstüne düşen görevi layıkıyla yapması için bir avukattan yardım alabilirsiniz. Yasal olarak geçerlilik için yaptığınız anlaşmada noter onaylarının bulunması gerekebilir. İşletmenizin kazançlı çıkması için yaptığınız anlaşmalarda ki detaylara dikkat etmelisiniz. İşletmeniz için yaptığınız çalışmaları yasal olarak güvence altına almalısınız. Yaşanabilecek herhangi bir negatif durumda sizin söz sahibi olmanızı sağlar.

Influencer’ın Markanızı En İyi Şekilde Temsil Edeceğinden Emin Olun

Influencer marketing ajansları ile çalışırken, influencerlarla yapacağınız çalışmalarda ajansların markanızı en iyi şekilde temsil edeceğinden emin olmalısınız. Bu yüzden anlaşmayı hazırlarken markanızı koruma amaçlı bazı şartları belirleyebilirsiniz.

Oluşturucağınız şartlar arasında şunlara özellikle dikkat etmelisiniz: marka imajınızla uyuşmayan içerik üretimi, influencerın dili, anlatım tarzı ve en önemlisi rakip firmanızla iş yapmamış olması sizin için çok önemlidir. İnfluencer marketing yaparken seçtiğiniz influencerın markanızla uyuşup uyuşmadığına çok fazla özen göstermelisiniz. Markanızın kurumsal yapısıyla uyuşmayan bir influencerı seçip sonrasında ona içerik ürettirip paylaştırmak emin olabilirsiniz ki en çok size zarar verir. Bu şekilde uyguladığınız influencer marketing çalışmaları iş olsun diye denenmiş hiçbir faydası bulunmayan çalışmalardır. Bu yüzden influencer marketing ajanslarına hazırlattığınız çalışmalarda influencerın marka kimliğinizle uyuşup uyuşmadığına aynı zamanda marka imajınıza katkı sağlayıp sağlamadığına dikkat etmelisiniz.

Influencer marketing ajanslarıyla çalışırken size anlattığım bu detaylara göre hareket edersiniz kârlı çıkarsınız. İşletmenizin sizin için ne kadar değerli olduğunu unutmayın ve o yüzden sizi zarara uğratabilecek her şeyi resmi olarak detaylandırın. Günümüzde sosyal medya üzerinden yapılan şeyler bir anda patlayıp yayılabiliyor. O yüzden işletmenizi garanti altına alıp geceleri rahat bir şekilde uyuyun.