Instagram’da İçeriklerinize Açıklama Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Instagram hazırladığınız içeriklere doğru bir şekilde açıklama yazmak, kullanıcıların içeriklerinizle daha fazla etkileşime girmesine yardımcı oluyor. Son dönemlerde kullanıcılar için her ne kadar fotoğraf ve video çok önemli olsa da içeriklerinize girdiğiniz açıklamalarda etkileşimlere etki eden faktörler arasında yer alıyor. Özenli bir şekilde ve hedef kitlesinin ne istediğini bilerek hazırlanmış bir görsel kullanıcıların ekranlarını aşağıya doğru kaydırmasını yavaşlatır. Doğru bir şekilde yazılmış içerik açıklamasıda kullanıcıların içerik etkileşim kurmasına yol açabilir. Bu yüzden hazırladığınız içeriklerde açıklama kısmını doğru bir şekilde nasıl gireceğiniz öğrenmelisiniz. O zaman açıklama kısmını yazarken nelere dikkat etmelisiniz anlatmaya başlayalım.

Açıklama Uzunluğu Önemli

Instagram’da hazırladığınız içerikler için açıklama kısmını eklerken dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi açıklamanın uzunluğudur. Instagram’da açıklama kısmı için en fazla 2200 karakter yazabilirsiniz. Hastag olarak da en fazla 30 hastag kullanabiliyorsunuz. 2200 karakterin hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Kısa ve kaliteli şekilde yazarak kullanıcıları tatmin edebilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde olan bir şey. Aslında en net ifadeyle şunu söyleyebiliriz: doğru bir açıklama metni için uzunluk veya kısalık gibi bir konu yoktur, ilgi çekici metin vardır.

Değer Katmalısınız

Instagram’da hazırladığınız içerikler için, açıklama kısmında kullanıcılara değer katmak da önemlidir. Kullanıcılara paylaştığınız içerikle ilgili ipuçları verebilirsiniz. Örneğin bir ürün paylaşıyorsanız, o ürünün kullanımı hakkında ipuçları veren bir açıklama kısmı yazabilirsiniz. İşin özü açıklama metnine yazdığınız şey kullanıcıya bir katma değer sunmalıdır.

Yazdığınız Açıklama Metnini Bir Kişinin Yazdığı Belli Olsun

Birçok işletme Instagram’da paylaştığı içeriklerin altına ya hiçbir şey yazmıyor ya da geçiştirmek için hep belli başlı şeyleri yazıp geçiyor. Pazarlamada ki en değerli şeylerden bir tanesi kullanıcılara bizde ki duyguyu sağlayabilmektir. Markanızı kişiselleştirerek aynı bir insan gibi karşı tarafla iletişim kurmasını sağlamalısınız. Robot gibi yazılan açıklama metinlerinin bir duygusu ve kendine özgü bir dili olmayacağı için dikkat çekmeyecektir. O yüzden paylaştığınız içeriklerde markanıza has bir dil ve bir kişilik oluşturarak paylaşmanız büyük önem taşır. Bu söylediğimizi denedikten sonra gelen geri dönüşlerle siz de bizimle aynı fikir olacaksınız.

Emoji Kullanımı

Emojiler, internetteki yazışmalarda çok sık olarak kullanılıyor. Hatta yazmadan emojilerle anlaşabilecek miyiz gibi tartışmalar bile yapılıyor. Kullanıcıların birçoğu sosyal medya mecralarında emoji kullanıyor ve emoji kullanmayı seviyorlar. Dahası da var kullanıcılar emoji bulunan içeriklerle daha fazla etkileşime geçiyorlar. O zaman siz ne duruyorsunuz? Girdiğiniz açıklama kısımlarını daha eğlenceli bir hale getirmek için içeriğinizle ilgili olan emojileri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Olmazsa Olmaz Hastaglar

Açıklama kısımlarının vazgeçilmezi olan hastaglari kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Hastaglar, içeriğiniz daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak hem etkileşiminizin artmasına hem de takipçi sayınızın artması yardımcı oluyor. Tabii ki burada da dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Hastag kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde: markanızla ve içeriğinizle ilgili olmayan hastaglari, popüler olduğu için çok etkileşim sağlar diye düşündüğünüz içerikleri kullanmamalısınız. Bunun yerine daha çok içeriğinizle alakalı hastaglari ve markanızın sahiplenmiş olduğu hastaglari kullanmalısınız.

Kullanıcılara Soru Sormak

Hazırladığınız içeriğin konusuyla alakalı kullanıcılara sorular sorarak sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz. Tabii burada hazırladığınız içeriklerle ilgili bilgili olmanız da gerekiyor. Sonrasında ise hazırladığınız içeriğe yorum yapan kullanıcılarla iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede aynı zamanda kullanıcılarla sıcak bir ilişki kurmaya da başlayabilirsiniz.