İnternetten Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

İnternetten satış yapmak istiyorum veya internet üzerinden ürün satmak istiyorum gibi bir düşünceniz varsa, siz e-ticarete girmeyi düşünüyorsunuz diyebiliriz. E-ticaret dünyada yükselen bir trend olduğu gibi bizim ülkemizde de düzenli olarak yükselmekte. Hatta küçük ve orta ölçekli firmalar internetten satış yapmak fikrini stratejilerinin merkezine koymakta.

Her geçen internette yeni e-ticaret siteleri türüyor. Fakat hala internette birçok ürünü aradığınızda bulamayabiliyorsunuz. O yüzden internetten satış yapmak için doğru stratejiyle, doğru adımları atmak ciddi taşıyor. O yüzden biz de bu yazımızda internette ürün satmak isteyen kişilere, bu yola başlarken nasıl başlamaları gerektiğini, adım adım atmaları gereken adımları anlatacağız. Hadi o zaman artık anlatmaya başlayalım.

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternetten satışı anlatmaya ilk olarak şunu belirterek başlayalım: eğer ki bir işletmeniz varsa ve stoklu ürünleriniz bulunuyorsa, bu işe bir e-ticaret sitesi açarak başlamanız sizin için hem daha kolay hem de daha sancısız bir süreç olacaktır. Bu şekilde bir başlangıç yapmanız e-ticarete başlarken bir işletme kurma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Zaman Ayırmalısınız

Bir işletme sahibi olarak internetten satış siteniz için tek çalışacaksanız ve gereken her adımı kendiniz atacaksanız günlük belli periyotlar içerisinde e-ticaret sitenizi geliştirmeye hem de bu alanda kendinizi geliştirmeye muhakkak zaman ayırmanız gerekiyor. Ama zaten elinizde bu iş için bir ekip varsa, siz de gün içerisinde 1-2 saatinizi ayırabiliyorsanız zamanla ilgili bir probleminiz yok demektir.

Genelde internetten satış yapmak istiyorum diyen kişilerin kafasındaki plan şu oluyor: ne gerekiyorsa hemen yapmalıyım, hiç vakit kaybetmeden başlamalıyım diye düşünüyor ama sadece bunlar düşüncede kalıyor. Çünkü kişi günlük rutin işlerinin içerisinde bu işe yeterince vakit ayıramıyor ve böylelikle iş başlamadan bitmiş oluyor ya da ortasında bu iş yürümüyor deyip vazgeçiyor. İşte bu yüzden muhakkak ya bir ekip oluşturmalısınız ya da günlük belirli bir süreyi ayırıp hem e-ticaret sitenizi hem de kendinizi geliştirmelisiniz. İlk olarak başlarken yapmanız gerekenler ise yönetim süreçlerini anlamak, sipariş takibini ve sipariş takip sürecini yönetmek olmalı.

İnternetten Satış Yapmak İçin Vergi Mükellefi Olmalısınız

Üst kısımda belirttiğimiz gibi eğer ki bir işletme sahibiyseniz o zaman yeni bir işletme kurmanız gerekmiyor. Ama eğer ki bir şirketiniz yoksa öncelikle bir şirket kurmalısınız. Eğer ki yeni bir şirket kuracaksanız size tavsiye olarak şunu verebiliriz: en düşük maliyetli olan Şahıs şirketi ya da Adi ortaklık kurmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Tabii ki Limited ya da Anonim şirket de kurabilirsiniz. Ama bu şirket türlerini kurmanın size maliyeti biraz daha fazla olacaktır.

Şirket kurma işlemini gerçekleştirmeden önce e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz. Yani şirket kurma işlemini e-ticaret sitenizi oluşturduktan, ürünlerinizi yükledikten sonra da yapabilirsiniz. Bu adımları gerçekleştirmek için şirket kurmayı beklemenize ihtiyacınız yoktur.

Online E-Ticaret Yapmak İçin Bütçe Ayırmak

İnternetten satış yapacağınız sitenin hazırlanması ve satış sürecine ulaşabilmesi için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini kalem kalem doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Hesap edeceğiniz bütçeyi belirlerken kuracağınız şirketin maliyetlerini, yazılım maliyetlerini ve ürün temini için gerekli olan maliyetleri iyi belirlemeniz ileride faydasını göreceğiniz konulardan bir tanesidir. İşletmenizin büyümesine göre bütçeniz değişiklik gösterecektir. Bunu doğru bir şekilde hesap edebilmek için adım adım ama kararlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Eğer ki işletmenizin kısa sürede büyük adımlar atmasını istiyorsanız reklam çalışmalarını, maliyetinizi ve sonrasında bunların analizini doğru şekilde doğru yerlere yatırımlar yapmanız gerekiyor. Bu süreci doğru yönettiğiniz taktirde e-ticaret sitenizin aldığı yolu kısa sürede fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Profesyonel E-Ticaret Yazılımı

İnternetten satışa yeni başlayacak kişilerin hazır e-ticaret çözümlerine yönelmesi onlar için daha doğru olacaktır. Hazır e-ticaret paketlerinin en büyük avantajı e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde yayına alabilecek olmanızdır. Genelde de zaten birçok işletme çözüm olarak bu yolu tercih etmektedir. Satın almayı düşündüğünüz e-ticaret paketinin hangisi olacağına karar vermeden önce e-ticaret siteniz için gerekli olacak ihtiyaçları belirlemeli ve o paketi satan firmanın ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına dikkat etmelisiniz. Projesoft e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca ücretsiz bir şekilde deneyebilir ve sonrasında internetten satış sitesi kurmadan önce nelere ihtiyacınız olduğu kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.