İşinizde Size Zaman ve Para Kaybettiren 5 Nokta

İşletmelerin ofislerinde yaptığı bazı şeyler işletmelere hem para hem de zaman kaybettiriyor. Bazı işler üzerine yapılan şeyler gerçekten boşuna yapılabiliyor ve aslında bakılırsa hem çabanız boşa gidiyor hem paranız boşa gidiyor hem de zamanınız boşa gidiyor. O yüzden işletmelere zarar veren bu noktaları belirlemek ve bunlara karşı çözümler üretmek işletmenin karlılığının biraz daha artmasına yardımcı olabilir. Tabi bu noktalar işletmelere göre değişiklik gösterecektir ama önemli olan bu önce bu noktaları tespit etmek sonrasında da bunlara çözüm üretmektir. O yüzden biz de bu yazımızda işletmelerin hem zaman hem de para kaybetmesine neden olan aktiviteleri ele alacağız.

Uzun Toplantılar

Çalışan insanların belki de en çok şikayetçi olduğu noktalardan bir tanesi toplantıların çok uzun olmasıdır. Yapılan bir toplantının ortalama olarak 1 saat sürdüğü düşünelim. Gün içinde bu toplantıdan birden fazla olduğunu da hesaba katarsak aslında katılımcıların vaktinin çok ciddi bir kısmı boşa gidiyor. Toplantılara konuyla ilgili olmayan kişilerin çağırılması, toplantıda çok fazla konunun ele alınması, çok önemli olmayan konular için toplantıların düzenlenmesi iş yerindeki verimin düşmesine sebep oluyor. O yüzden toplantıları gereksiz yere uzun tutmamanız gerekiyor. Bu hem sizin para kaybetmenize hem de zaman kaybetmenize neden oluyor.

Fazla İletişim Kurmak

Tabii ki çalışanlarınızın iletişim halinde olması önemli. Ama kısa ve hızlı konularda yazılı iletişimin kullanılması yerine telefonla işi halletmek süreci hızlandırabiliyor. Şirketinizin içerisinde ekibinizin haberleşmesi için birden fazla farklı kanal kullanıyor olabilirsiniz. E-posta, Whatsapp, Skype, Slack gibi çözümler iletişiminizi güçlendirebilir ama bütün iletişimin bu şekilde ilerlemesi işlerin yavaşlamasına sebep olabilir. O yüzden mutlaka kısa ve hızlı çözümlenmesi gereken konularda telefona yönelmelisiniz.

Eski Teknolojilerle Devam Etmek

Bu teknolojileri hem yazılım hem de donanım için düşünebilirsiniz. Eski sistemler yeni sistemlere entegre olmakta sorun yaşayabiliyor. Yani çalışanlarınızın kullandığı yazılım ve donanımları güncellememeniz işinizin hızını yavaşlatacağı gibi ilerlemenize de engel olacaktır. Bu da yine sizin hem para hem de zaman kaybetmenize sebep olacaktır.

Gereksiz Raporlama Yapılması

İş takibi ya da yapılan çalışmaların raporlanması bir şirket için önemlidir. Ama bazen işler için çok da önemli olmayan konular üzerine raporlar hazırlanabiliyor. Bu raporların hazırlanması, kişilere gönderilmesi, bu kişilerin bu raporları incelemesi ve son olarak değerlendirme yapması süreci baya vakit alacaktır. İşin aslına bakıldığında bu yapılan gerçekten gerekli miydi acaba diye düşünmeniz gerekiyor. Yani yaptığınız ya da yaptırdığınız işin size katkısı ve zararını hesap etmeniz gerekiyor.

Zaman Çalan Verilerin İncelenmesi

Teknolojik gelişmeler sayesinde birçok çalışma veriler halinde ele alınabiliyor. Ama bu incelenen verilerin şirketinize gerçekten katkı sağlayıp sağlamadığını iyi düşünmeniz gerekiyor. Zamanınızı boşa çalan verileri incelemeniz sizin belki de o günü boşa geçirmenize neden oluyor. O yüzden gerçekten şirketinizi yakından ilgilendiren ve şirketiniz için değerli olan verilere odaklanıp çalışmalarınızı buna göre gerçekleştirmelisiniz.