İyi Bir Yönetici Olmanın Altın Kuralları

Gemi ne kadar büyük olursa olsun ancak kaptanının yetenekleri kadar yol gidebilir. İyi bir yönetici olarak iş dünyasının açık sularında tüm tehlikelere göğüs gerebilirsiniz.

İnsanlar tarih boyunca iyi yönetici kavramını ve gerekliliklerini sorguladılar. Tarihe geçmiş ünlü iş adamları ve liderler söz konusu olunca iyi bir yönetici için imkansız kavramının olmadığını görüyoruz.

Yöneticilik vasıflarının doğuştan geldiğine inanan çoğunluk modern psikolojinin karşısında yenilgiye uğradı. Psikologlara göre iyi bir yönetici olmak için doğuştan gelen yeteneklere ihtiyacınız yok. Yeterince çalışma ve gerekli prensipleri uygulayarak kendi işinizi en üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

E-Ticaret geminiz iş dünyası ve internetin zorlu sularında her gün bir çok tehlikeyle karşılaşıyor. Geminizin büyüklüğü ya da ufaklığı tehditlerin azalmasını sağlamıyor. İşiniz sizin bir parçanız gibidir. Yönetici güçlü ve iyiyse işleriniz de aynı şekilde iyi gidecektir. İyi bir yönetici olmak için psikolojik gereklilerden oluşan listemiz sayesinde, kendi yeteneklerinizi sınayabilir ve geleceğe karşı gerekli önlemleri alabilirsiniz.

1.Doğru Şekilde Not Almayı Öğrenin

Listenin bu maddeyle başlayacağını eminim beklemiyordunuz. Liderlik denilince insanın aklına yönetim tekniklerinden giyim tarzına kadar bir çok detay geliyor. Çoğu yönetici yanında çalışan asistan ve çalışanlarının not alma işini halletmesini ister. Bazı yöneticiler için ise girdikleri toplantı ve görüşmelerde bizzat not almak gereksiz hatta küçük düşürücü bir eylemdir.

Şirketiniz sizin vizyonunuz ve aklınızın iş dünyasına yansımasıdır. Hiç bir çalışan sizin olaylara bakışınızı taklit edemez. Kendi karakteriniz ve vizyonunuza göre alacağınız notlar şirketinizin geleceğini belirler.

Toplantı sırasında, çalışanlarınızın tavırlarını, karşı tarafın hareketlerini, konuşulan konuları ve gözünüze kestirdiğiniz potansiyel fırsatların hepsini kendiniz için not alın. Bu şirket ve sizin vizyonunuzun her zaman senkronize şekilde ilerlemesi için en önemli yoldur.

2. İyi İş Bağlantısının Nereden Geleceği Belli Olmaz

Gerçek bir yöneticinin işi asla bitmez. Çalışan ile lider arasındaki fark, düşünce yaşam tarzıyla bıçak gibi kesilmiştir. İyi yöneticiler tüm hayatlarını işlerine uygun şekilde yaşarlar. Toplum içerisinde sohbet ettiğiniz bir insan şirketinizin geleceğini etkileyecek önemli bir bağlantı çıkabilir.

İsmini tarihe yazdırmış bir çok CEO’nun, Golf  etkinliklerine katıldığını duymuşsunuzdur. Bu liderler gerçekten Golf sevdikleri için kulüplere katılmıyorlar. Kendileri gibi önemli iş adamlarıyla uzun süreç Golf maçları sırasında saatlerce beyin fırtınası yapma fırsatları buluyorlar. Örneğin Steve Jobs, iPod ve İpad fikrini  katıldığı sosyal kulüplerdeki ünlü yönetmen, müzik ve iş adamlarıyla girdiği tartışmalar sırasında geliştirdi.

Sinema, tiyatro, uçak yolculukları, spor kulüpleri kısacası insanları sohbet edebileceği her yerde iyi iş bağlantıları yakalayabilirsiniz. Tatil günlerinde bile kartvizitlerinizi yayınızdan ayırmayın.

3. Çalışanlarınızı Eksi Noktalarınıza Göre Seçin

Çalışan seçmek bir sanattır. Bir çok iş adamı doğru ekibi oluşturduğu için yıllarca başarılarını sürdürebilmiştir. İyi bir yönetici çalışanlarını egolarını tatmin etmek için değil kendilerine uzuv olsun diye seçer. Kısacası çalışanlarınız sizin elleriniz, kollarınız, gözleriniz, kulaklarınız ve hatta beyniniz olacak.

Kimse mükemmel değildir, iş hayatında başarılı olmak için ilk önce kendi eksik yanlarınızı öğrenmelisiniz. Örneğin herkes matematik dehası olmak zorunda değil. İletişim yetenekleriniz güçsüz olabilir. Sanat tasarımından anlamayabilirsiniz. İş geliştirme ya da kod yazma size uzay teknolojisi gibi gelebilir. Bu yüzden çalışanlarınızı işe alırken sizin eksiklerinizi tamamlayacak insanlardan seçmeniz gerekiyor.

4. Çalışanlarınızı Dinleyin Ama Vizyonunuzu Kaybetmeyin

İş dünyasında iki çeşit yönetici profili çoğunluktadır. Çalışanlarını asla dinlemeyen ve hep kendi istediklerini yaptıranlar ve onları fazlasıyla dinleyenler. İki türlü yönetici de uzun vadede başarısızlığa mahkumdur.

Çalışanlarınız şirket sisteminin önemli parçalarıdır. Onların işleri için talep ettiği değişikleri dinleyin. Bunlar verimi artırır. Onlarla sık sık görüşüp şirketiniz hakkındaki fikirlerini öğrenin. Çalışma saatlerini koşullarını ve maaşları gözden geçirin. İşin gelişmesi için taleplerini dinleyin. Bunu yaparken ince çizgiyi asla ama asla unutmayın. Onları dinlerken sizin vizyonunuzun bir parçası olarak hareket etmelerini sağlayın. Onları motive edin ve yönlendirin. Örneğin fazla mesai talep ederseniz mutlaka karşılığında ufak tatiller ve ödüller verin.

5. Gelişme Asla Durmamalı

Dünya hiç bir zaman durmuyor. İş yaşamı, teknoloji hayat koşulları, insanların moda anlayışı her zaman gelişiyor. Bu yüzden iyi bir yönetici asla üst üste aynı günü yaşamamalı. Sürekli olarak güncel makaleler ve kitaplar okuyun.

20 sene önce e-ticaret kavramını duyan insanlar için bu sektör o zaman internet ve teknoloji şartları için fantezi ürünü gibi geliyordu. Günümüzdeyse E-Ticaret, perakendecilik ve mağazacılığı bile sollamış durumda. 20 sene önce bu konuda makaleler okuyan yöneticiler ise yaptıkları erken yatırım sayesinde piyasanın en üstünde değişmez bir yere sahip oldular.

İş alanınızla ilgisi olmasa bile mutlaka uzman görüşlerini takip edin. Sinema ve internet modasının sıkı takipçisi olun. Kendinizi sürekli geliştirerek gelecekten başarı ekebilirsiniz. E-Ticaret’in ve iş hayatının bir sonraki evriminde herkesten yer ön yer almak sizin elinizde.