Kapıda Ödeme İle Nasıl Baş Edebilirsiniz?

Elektronik ticaret arttıkça, bunu besleyen yan hizmetlerin de sayısı ve kalitesi artmaktadır. Rakiplerin de sayısı ve verdikleri hizmetler çeşitlenmektedir. Başkalarına göre fark yaratılabilecek en önemli başlıklardan birisi de kuşkusuz, malı nasıl teslim ettiğiniz ve malın ödemesini nasıl aldığınızdır. Kargoculuk ile ilgili söylenecek söz çok fazla. Ödeme sistemlerinden bahsetmek de ayrı bir konu. Bunun ikisinin birden aynı anda yapıldığı ve ülkemizde de çok rağbet gören kapıda ödeme şeklindeki hizmetten bahsedeceğiz.

Siteler, ulaşmak istedikleri müşterilere bir şekilde belli mecralardan reklam vererek veya arama motorlarından ulaşırlar ve bu potansiyel müşterileri gerçek müşterilere çevirmek için ellerinden geleni yaparlar. Ödeme ve teslimat konusunda da zorlu bir sınav verirler.

Şehirlerde yaşayan insanlarda kredi kartı büyük bir yüzde tarafından kullanılır ama kırsal alanlarda yaşayanlar, elektronik ticarete güveni olmayanlar, mali durumu veya inanışları nedeniyle kredi kartı kullanmayan ve bu yüzden size önden online olarak parasını ödeme durumu olmayan insanlara satış yapmanın en kolay fakat bir o kadar da riskli olan metodu, kapıda teslimat esnasında ödemedir. Ülkemizde en çok elektronik ve ziynet sektörlerindeki sitelerde yaygındır. Dünyada ise Güneydoğu Asya’da ve Hindistan’da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat giderek azalmaya yüz tutmuştur.

Bu ödeme biçimi, bambaşka müşteri gruplarına ulaşır. Fakat sizin sürekli iyileştirme yaptığınız ve çok hassas olan kargolama ve ödeme düzeninizi bozar. Faydaları olduğu kadar zararları da vardır.

Yeni bir firmaysanız, müşteri güvenini kazanmak için bu işe girişebilirsiniz. Türkiye’de, bir çok kargo firmasında bu tarz bir uygulama yapılmaktadır. Sağlam bir anlaşma ile müşterilerinizin kapısına ürününüzü götürtebilir ve ödemenizi rahatlıkla kapıdan alabilirsiniz.

Müşteriler ürünü kapıda onaylar ve hatta test eder. Beğenirse öder ve eğer beğenmezse veya bozuk ise, o an malı geri göndererek, iade sürecini ortadan kaldırır. Müşteri memnuniyetinden de büyük bir darbe almamış olursunuz.

Kapıda teslim alındıktan sonra, ödeme ile ilgili bir sorun çıkma ihtimali düşmektedir. Müşteriniz sonrasında, yanlış teslimat olduğuna dair veya çalıntı kartla alışveriş yapıldığına dair bir iddiada bulunamaz. Bu bahsettiğim avantaj, eğer müşteri bilgileri tam değil ise ve teslimat yapan takım konuyla ilgili tam bilgili değilse büyük bir dezavantaja dönüşebilir.

Size verebileceği zararların en önemlisi ise, malın satın alınmadan geri dönmesi ve malın sizden müşteriye ve müşteriden tekrar size gelene kadar kat ettiği yol boyunca harcadığı yol ücretidir.

Bu tarz kapıda ödeme sistemlerinde de, malın sizden çıkması ve geri dönmesi esnasında zaman kaybı yaşanacaktır. Malın yolculuğu uzun sürecek ve bu malı siz stokunuzda yokmuş olarak kabul etmek durumunda kalacaksınız. Mal teslim edildiğinde bile, bu elden verilen paranın size teslimat firması tarafından ulaşması, yine, sizin finansal akışınızı etkileyecektir.

Bu dezavantajlar, hem yönetimsel, hem stok yönetimi olarak, hem de işletme gideri olarak size yansıyacaktır.

Dezavantajları, avantaja çevirmek kolay değil, fakat bunları azaltmak mümkün.

Birçok firma buradan yaşayacağı zararı sabit bir gider olarak ürün satışına yansıtmaktadır. Ürünler kapıda ödenecek ise ekstra bir ücret daha talep edilerek, iade edilmiş kapıda ödemelerin zararı kapatılabilir. Her ürün geri dönmemektedir ama döndüğünde de firmanızı kasa olarak ve müşteri memnuniyeti olarak zarara sokmamalıdır.

Çok daha fazla modern ödeme biçimini sitenize entegre ederek, müşterinin kapıda ödeme yerine online ve modern ödeme biçimlerini seçmesini sağlamanız gerekli. Müşteriniz, halen malınıza güvenmiyorsa son çare olarak kapıda ödemeyi seçebilmelidir.

Sitenizde ürünlerin bilgilerini ve özellikle de resimsel sunumlarını tam ve eksiksiz şekilde yaparsanız, kapıda ödeme yapmak isteyenlerin sayısını azaltabilirsiniz.

Tekstil ve ayakkabı gibi sektörlerde, aynı malın birden fazla numarasını veya bedenini göndererek, müşterinin beğenme ve reddetmeme ihtimalini arttırabilirsiniz. Bunun için geri dönüş kargolarını da hesaba katmanız gerekecektir.

Durumu özetlersek; Kapıda ödeme sistemine sadece altından kalkabilecek firmaların girmesi gereklidir. Daha önce de söylediğim gibi, teslimat ve ödeme akışıyla alakalı hazır bir altyapısı olmayan firmaların, geri dönülmez müşteri memnuniyetsizliği ve maddi zararlarla karşılaşmamaları için gerçekten emin olmaları gereklidir. Kendinizi bu zorluğun altına sokmaya hazır mısınız, karar vermeniz lazım.