Network Oluştururken Kaçınmanız Gereken Davranışlar Nelerdir?

Sektörünüzle alakalı insanlarla ilişkilerinizin olması, tanışıyor olmanız sizin için önemlidir. Ama daha da önemli bir durum bulunuyor, oda şu: bu insanlarla nasıl ilişkiler kuruyorsunuz ve bu ilişkilerin temelini atarken sergilediğiniz tavırlar karşı tarafa nasıl bir sinyal veriyor. Oluşturduğunuz ilişkilerin temelinin sağlam olması, yani sizin karşınızdaki kişilere davranışınız networkünüzün sağlamlığını etkileyecektir. O yüzden networkünüzü sağlam oluşturabilmek için dikkat etmeniz gereken davranışlara bir göz atmalısınız.

Networkü Tek Taraflı Olarak Algılamak

Network karşılıklı olan bir durumdur. Birilerinden yararlanma amaçlı ya da çıkar amaçlı yapılan bir şey değildir. Eğer ki asıl amacınız buysa karşı taraf bunu algılayabiliyor. İnsanlara bu şekilde yaklaştığınız takdirde bu ilişki zaten çok uzun olmayacaktır. Kişi arkasını döndükten sonra unutacak ve hakkınızda olumlu şeyler düşünmeyecektir. Unutmamalısınız ki siz birilerinden bir şeyler beklediğiniz takdirde birileri de sizden bir şeyler bekleyecektir. Aslına bakılırsa network oluştururken samimi olmak önemlidir. Kendinizden uzaklaşmaya başladığınız an bu belli oluyor ve karşı tarafta olumlu sinyaller bırakmıyor. O yüzden kendiniz olmaya çalışın.

Tanıştıktan Sonra İletişimi Kesmek

Herhangi bir yerde yeni birileriyle tanıştığınızda o insanlarla ilişkinizi koparmamaya gayret etmelisiniz. Network sadece iş amaçlı oluşturulmaz. İş haricinde sohbet etmek için, arada bir hal hatır sormak için de bunları yapmalısınız. Yani işin özü insanlarla olan ilişkilerinizi sıcak tutmak zorundasınız. Tabii ki bunun yanında kendinizi unutturmamaya da gayret göstermelisiniz. Çünkü artık insanların hayatları çok hızlı. Siz kendinizi hatırlatmazsanız yeni birileri mutlaka çıkacaktır. O yüzden network oluşturduğunuz kişilerle hem ilişkilerinizi sıcak tutmaya hem de sık sık kendinizi hatırlatmaya gayret etmelisiniz.

Etkinlikte Yer Almamak

Mutlaka ama mutlaka sektörünüzle alakalı etkinliklerde boy göstermelisiniz. Genelde bu etkinliklerin amacı aynı sektörde bulunan insanlarla bir araya gelmek ve onlarla iletişim halinde olmaktır. Siz de o yüzden bu etkinliklerde yer almalı ve yeni insanlar tanımalısınız. Etkinlikler aracılığıyla networkünüzü genişletebilir ve daha fazla yeni insanla tanışma şansını yakalayabilirsiniz.

Samimi Davranmamak

Yukarıda da bahsettiğim gibi kendi tavırlarınızdan uzaklaşmaya başladığınız zaman insanlar bunu fark ediyorlar. O yüzden kendinizi aslında olmadığınız birisi gibi karşı tarafa aktarmaya çalışmamalısınız. Karşınızdaki insanlar iletişiminizi kuvvetlendirebilmek için insanlara karşı samimi olmaya özen göstermeniz gerekiyor. İki taraf açısından da güven duygusunun yaratılabilmesi için karşınızdaki insanlara karşı dürüst davranmalısınız. Çünkü karşı taraf sizin dürüst olmadığınızı anladığı takdirde sizinle olan ilişkisini askıya alacaktır. Bunu yaşamak istemiyorsanız mutlaka kurduğunuz ilişkilerde samimi olmalısınız.

Haddi Aşan Hareketlerden Kaçının

Kurduğunuz ilişkiye belki de en çok zarar veren şeylerden bir tanesi de karşı tarafa karşı haddi aşan hareketlerde bulunmaktan kaynaklanıyor. Yeni tanıştığınız insanların gücünü, kimlere ulaşabileceğini, kimlerle ilişkisinin bulunduğunu bilemezsiniz. Bu yüzden tanıştığınız birine saygısızlık yapmak sizi zor duruma sokabilir. Yeni tanıştığınız insanlara karşı seviyeli bir giriş yapmak, her zaman için saygınızı sizi olası bir tehlikeden koruyacaktır. O yüzden mutlaka haddi aşan hareketlerden kaçının.