Pandemide B2B E-ticareti ve İş Dünyası Nasıl Etkilendi?

Pandemi sürecinde B2B e-ticareti ve iş dünyası da çok fazla etkilendi. Yeni trendler, zamanın gerisinde kalmayan şirketler, krizi fırsata çevirmeye başaran kurumlar alkışları ve siparişleri topladı. B2B E-ticareti ve İş Dünyası

 Pandemi Öncesi İş Dünyası Nasıldı ?

Pandemi öncesine dönecek olursak B2B firmaları ellerinde çantalar ve arabalarındaki ürünlerle Anadolu’yu geziyorlar, bayilere arabalarındaki ürünleri gösterip satış yapmaya çalışıyorlardı. Pandemi süreci kimsenin beklemediği bir süreçte karşılarına çıkınca ticaretin tüm oyuncuları kendilerini beklemedikleri bir senaryonun içerisinde buldular. 

Ürün satın almaya başladıktan sonra bayilere ulaşılamayan bir dönem oldu. Hal böyle olunca markalar da hızlı bir şekilde B2B altyapılara yatırım yapmaları gerektiğini fark ettiler. Ve aslında yeni bir çağ açtılar bayilere satış yapabilmek, ürünleri gösterebilmek, farklı fiyattan verebilmek ya da hizmet edebilmek için ayaklarına gitmelerine gerek kalmadı.

Pandemi Sonrası B2B E-ticareti ve İş Dünyası Nasıl Değişti ?

Sonrasında çalışmak için şirketlere gerek olmadığını anladık, online toplantıların da verimli olabileceğini gördük hatta büyük şirketler bunu daha önce denemediğine üzüldü. Dijital entegrasyonunu tamamlamayan şirketler aylarca ürün satabilecekleri kurumlara ulaşamayınca satışlar ciddi oranda düşmeye başladı. ProjeSoft olarak biz de iş zekası süreçleri ile birlikte işleri optimize edip maliyetleri düşürme konusunda şirketlere destek verdik.

İş zekası programlarımız 7/24 olarak devreye girince arka planda insan gücüne ihtiyaç kalmadı ve buradaki maaşları otomatik olarak kar marjlarından düşmeye başladık. Bu da bize müşteriye özel çalışan, ona özel muhasebesini ve sipariş sürecini otomatik olarak çözen bir konuma getirdi.

Siz de B2B E-ticaret paketlerimize göz atarak Projesoft’un ayrıcalıklı dünyasına adım atın. Bu yazının daha geniş formatını izlemek için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.