Projesoft B2B Özelinde Veri Odaklı Nasıl Bir İçgörü Sağlıyor?

İşletmeler satış kaygısı taşıyor ve satışları arttırmak için çeşitli yöntemlere başvurabiliyorlar. Bu yöntemlerden en verimli olan B2B özelinde veri odaklı içgörü sağlayan sistemlerdir. E-ticaret sistemleri bu tarz durumlarda firmalara satış işlemleri haricinde de fırsatlar sunuyor. Şirketi kendi sektör metriklerine göre değerlendirip çözümler sunabilmek, hangi mecraların daha karlı olduğunu tespit etmek, detaylı raporlar sunmak bu konuda yazılım şirketlerini birbirinden ayırıyor. Projesoft B2B firmalara nasıl katkıda bulunuyor, bu tarz bir çözüm ortağında nelere dikkat edilmeli sizler için Yüksel Eminoğlu anlattı. 

B2B Özelinde Veri Odaklı İçgörü

Projesoft B2B Özelinde Veri Odaklı İçgörü Nasıl Sağlıyor?

B2B yazılımlara sistemsel olarak baktığımızda zaten data-driven model yer almaktadır. Yani arka tarafta sistem bizim yerimize verilerle konuşuyor. Hangi ürüne piyasada daha çok rağbet varsa o ürünün çok satacağını analiz edebilmektedir. 

Satışını yaptığınız herhangi bir ürünle ilgili hangi müşterilerinin ürünü gezdiğini, hangi müşterilerin ürünü sepete eklediğini, ekleyen müşteriler hangi aralıklarla bu ürünleri geziyorsa sistem bu konuda bilgi veriyor. En çok hareket gören ürünler neler ise kategoriler haline getirerek dataları elimizde toplamamıza yardımcı oluyor. Böylece arkada firmalara bilgi sağlamaya başlıyor. Bu sağlanan bilgiler eşliğinde firmalar raporlarını alamlandırmaya başlıyorlar.

Bir sonraki aşamada segmentasyon ön plana çıkıyor. En çok satış yapan bayi, en çok ürün alan kişiler, hangi müşteri grupları hangi ürünlere ilgi gösteriyor hepsi sistemsel olarak toplanıyor. Zaten B2C tarafında başarılı işler yapabilmek için her datadan anlamlı bir veri çıkartmak günümüzde şart. 

Sosyal Medya Entegrasyonları

Google, Instagram, Facebook entegrasyonları ve müşteri bazlı tüm datalar da elimizde. Sonrasında kullanıcılar için popüler olan, en çok gezilen, gezip sepete atılan ürün bilgilerini hizmet verdiğimiz kurumlara sistem üzerinden paylaşabiliyoruz. Bu sayede paydaşlarımız da sistemlerindeki eksiklerini tamamlayıp satışlarında istedikleri hedeflere ulaşabiliyorlar.

Siz de B2B E-ticaret paketlerimize göz atarak Projesoft’un ayrıcalıklı dünyasına adım atın. Bu yazının daha geniş formatını izlemek için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.