Psikopatlardan İş Hayatında Başarılı Olma Sırları

Başlık sizi yanıltmasın, uzmanlara göre tarihe geçmiş en iyi yöneticiler ve CEO’ların hatırı sayılır çoğunluğu klinik olarak psikopat tanısına sahip. Onların sırlarını öğrenip aynı başarıyı yakalamak sizin elinizde. 

Psikopat denilince medya ve sinema sektörünün yarattığı etki yüzünden herkesin aklına hemen seri katiller ve elleri kanlı acımasız ruhlar geliyor. Oysaki psikopatlık psikolojiye göre bir çok avantaj da getiriyor. Tanısı konmuş 1000 psikopattan belki de sadece bir kaç tanesi gerçekten cinayet eğilimi gösteriyor. Tarihin en ünlü seri katillerinden Ted Bundy’in psikiyatrı Dr. Al Carlisle, psikopatlar üzerine en iddialı araştırmaları yapan kişi olarak tanınıyor.

Dr. Al Carlisle’ye göre psikopatların en başarılı olduğu ve en çok görüldüğü 10 meslek içerisinde, CEO, müdür, yöneticilik, politikacılık ilk 5 arasında yer alıyor. Üstelik psikopat tanısı konmuş ve isimlerini gizli tutan dünya çapında adını duyurmuş onlarca yönetici ve CEO olduğunu da Dr.Carlisle’nin araştırmalarında görebiliyoruz. Bu araştırmalara göre şu anda Amerika’daki CEO’ların %4’ü klini olarak psikopat tanısına sahip.

Dünya çapındaki bir çok önemli şirketin yönetim kurulu ve üst düzey yöneticilerde klinik psikopatların sayısı ise % 21’i buluyor.

Gerçek psikopatlar soğuk kanlılık, yalanı anlamak, iyi plan yapmak, zayıf düşmanlarını anlamak gibi yeteneklere sahip. Adeta bir panter gibi iş dünyasındaki rakiplerini ortadan kaldırıp altlarında çalışan insanlar için huzur ortamı  sağlıyorlar. Peki psikopatlardan alınan derslerle başarılı bir yönetici olmak mümkün mü? Bir çok uzmana göre psikopatların iyi yanlarını örnek alarak iş dünyasında başarılı olabilirsiniz.

E-Ticaret dünyasının değişken ve zorlu ortamındaysa bu 5 tavsiyesinin hayatınızı ne kadar da değiştireceğini göreceksiniz.

1 – Kriz Ortamında Soğuk Kanlı Kararlar Vermek

Psikopatların beyinlerindeki kimyasal yapı sıradan insanlara göre farklıdır. Normal insanlar, aşırı üzüntü, öfke, baskı anlarında mantıklı kararlar veremezler. Çoğu zaman verdikleri duygusal kararlar yüzünden zararlı bile çıkarlar. Bir kriz ortamını oluşturan tüm etkenlerde sıradan insanların yanlış karar verme olasılığı yüksektir. Psikopatların beyin kimyasındaki değişiklik yüzünden empati yapma yetenekleri yok denecek kadar düşüktür. Kısacası, her zaman soğuk kanlı ve duygusuzlardır.

Sıradan insanlar arasında karıştıkları zaman duyguları taklit ederler. Kriz anlarında psikopatlar iç güdüsel olarak en verimli ve uygun kararları verirler. Çünkü sıradan insanların hissettiği tüm duygulardan mahrum olurlar. İyi bir yönetici her zaman için mantıklı ve stratejik düşünmeli. Psikopatların bu özelliğini örnek alarak kriz anlarında baskı altında hissettiğiniz durumlarda duyguların sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

2 – Detaylı ve Uzun Vadeli Planlar Yapmak

E-Ticaret sektörü rüzgarın çok hızlı estiği ve yön değiştirdiği bir iş alanı. Bugün beğenilen ürünler ve tasarımlar yarın ilgi çekmiyor. Durum böyle olunca, bir çok E-Ticaret platformunun sahibi de anlık trendlere göre karar vermeyi tercih ediyor. Bir psikopat ise hayatının her anlamında beyin yapılarındaki farklılık gereği detaylı düşünür. Kısacası, bir insanla tanışmak için ilk önce onu inceler tüm sevdiği şeyleri ve yakın arkadaşlarını öğrenir yavaş yavaş aynı ortamın içerisine girer. Bu sosyal örneği iş hayatında da uygularlar. Uzun vadeli planlarla iş yerlerinde hem kendi konumlarını hem de firmalarının geleceğini garanti altına alırlar. Psikopatlar, anlık rüzgarlardan korkmaz, aynı şekilde kendileri de insanları yönlendirir. Marka yönetimi sırasında, trend rüzgarlarını kendileri şekillendirirler. Planlarınızı her zaman uzun vadeli olarak yapmalısınız. Kitlenizi iyi tanıyıp onları yönlendirmelisiniz.

3 – Eksilerini Kontrol Edip Artıya Dönüştürürler

Psikopat denilince akla hemen saldırgan insanlar geliyor. Ne de olsa yıllardır filmlerde ve gazetelerde hep şiddet eylemleri olan psikopatlar ön plana çıkarıldı. Psikopatların bir çoğunda şiddet eğilimi vardır ama bunu eksi olarak görürler. Aynı şekilde, bilmedikleri konuları, fiziksel ve ruhsal eksilerini zayıf yan olarak belirlerler. Uzmanlara göre iş hayatında ve toplumda başarılı olan tüm psikopatların önemli bir özelliği var. Örneğin Olağan Psikopatlar kitabında örnek verilen ünlü bir CEO, şiddet iç güdüsünü hafta sonları piste gidip hız yaparak bastırmış. Başka bir psikopat ise bilgisayar oyunu tutkunu olduğu için şiddet eğilimini yok ettiğini söylüyor. Arkadaşlarıyla müzik grubu kurarak sosyal eksikliklerini kapatan psikopatlar da var. Bilmedikleri konuların üzerine gidip bildikleri konularla eksiklerini kapatan psikopatlar iş dünyasında bu yüzden başarılı oluyorlar. Örneğin E-Ticaret siteniz ufak bir girişim olabilir ama sattığınız ürünler rakiplerinizde bulunmazsa bu sizin için artı olacaktır. Ya da hedef kitlenizi yeterince iyi analiz edip çevik olursanız, tüketiciler sizi tercih eder. Aynı şekilde olumsuz davranışlarınızı da sosyal faaliyetlerle bileyerek daha başarılı olabilirsiniz.

4 – Karizmatik Ve Etkileyici Olmak

Bir psikopatla tanıştığınızda o kişinin hayatınızda gördüğünüz en karizmatik ve etkileyici insan olduğunu düşünürsünüz. Hareketleri, konuşma biçimleri, soğuk kanlılıkları, manipülasyon yetenekleri ve giyim seçimleri her zaman etkileyicidir. Dr. Al Carlisle’a göre psikopatlar A-Pax avcılardır. Kaplan, aslan gibi en güçlü avcı hayvanlar bile onların altında kalırlar. Haliyle iş hayatında en üst seviye basamakları hızla çıkmalarında imajlarının da büyük etkisi vardır. Psikopatlardan öğrenilecek bu konuda iki önemli ders var. Bir yönetici ya da girişimci olarak her zaman iletişim gücünüz ve imajınız en iyisi olmalı. Üstelik kişisel olarak bu yeteneklere sahip olmanız da sorunu çözmüyor. Sitenizde tasarım olarak en ince detaya kadar düşünülmüş ve etkileyici olmalı. Psikopatlar kendi vitrinlerini etkileyici ve güven verici şekilde tasarlarlar. Siz de sitenizi bu şekilde tasarlamalısınız. Tüketiciler gördükleri en akılda kalıcı sitelerden biri olduğunu insanlara anlatmalı.

5- Hataları Ortadan Kaldırırlar

Psikopatları belki de yöneticilik koltuğuna oturtan en büyük özelliklerinden birine sıra geldi. Psikopatlar iç güdüsel olarak zayıflık ve hataları sezerler. Eski tabirle kokusunu alabilirler bile diyebiliriz. Her zaman ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Sınırlarını zorlarlar. Hatalara ve disiplinsizlik oldu mu kendilerine bile acımazlar. Bu yüzden her zaman en iyi ekip ve sistemleri yönetirler. Bir psikopat hatalı gördüğü şeyi ortadan kaldırmak için tembellik yapmaz. Aslında tüketicilerin size karşı gösterdiği sabırsızlık ya da sitenizdeki en ufak hata için bile gösterdikleri tavırları düşünün. Sitenizi bir psikopat yönetseydi, asla bu durumlar yaşanmazdı. En ufak hata hızlı şekilde ortadan kaldırırken, zarar gören müşteri etkili bir iletişimle sizi övmeye başlardı. Psikopatları bitmek tükenmez iş güçlerinin arkasında yatan en büyük yakıtlardan biri de her daim parmakla gösterilen övülen insanlar olmaktır. Tüm bu prensipleri kendi yönetiminiz sırasında gösterebilirsiniz. Ekibinizi her daim en üretken hale getirip tüketiciyi mutlu edebilirsiniz. Ama unutmayın, psikopatla ödül vermesini de iyi bilirler. Tıpkı kendilerini hobilerle ödüllendirdikleri gibi, tüm çalışanlarını popüler müzisyenlerin konserlerine, maçlarına ya da sosyal faaliyetlere de götürürler.