Şahıs Şirketi Nedir ve Nasıl Açılır / Gerekli Belgeler

Bu yazımda size, şahıs şirketin ne olduğu, avantajları ve dezavantajları, nasıl kurulduğu, gerekli evrakları, ne kadar bir ücret ödemeniz gerektiği ve şahıs şirketi ile e-ticaret yapılabileceği konularını anlatacağım.Yazımı dikkatli bir şekilde okuduğunuz takdirde kolay bir şekilde şahıs şirketinizi kurabileceksiniz. Limited şirket gibi uzun soluklu ve maliyetli olmayan şahıs şirketini kurmak, bu yazıyı okuyarak ve ilgili bağlantılara tıklayarak gerçekleştirebileceğiniz bir süreç olacak. Şimdi gelin, şahıs şirketi nedir sorusunu cevaplayarak başlayalım. İyi okumalar.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi, limited ve anonim şirketlerden farklı olarak, ortak gerekmeksizin bir birey olarak kurabileceğiniz şirket türüdür. Limited ve Anonim şirket türlerinden daha küçük bir yapıdadır ve kuruluş süreci, bu şirketlere oranla daha kısa süreli gerçekleşir. Maliyet açısından baktığımızda da kıyasladığım şirketlere göre maliyeti çok daha düşüktür. Herhangi bir ortak bulunmadığından süreç çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Şahıs şirketin tüm sorumluluğu kuran kişinin altındadır.

Avantajları:

 1. Şahıs şirketler daha az sermaye gerektirir ve herhangi bir ortağa ihtiyaç duyulmadan bireysel olarak kurabilir.
 2. Muhasebe ücretleri, defter tasdik ücretleri çok düşüktür.
 3. Burada kademeli vergi sistemi geçerlidir.
 4. Şahıs şirketlerinin, diğer şirketlere oranla açılma ve kapatılma süreleri çok daha kolaydır.

Dezavantajları:

 1. Kademeli vergi sistemi uygulandığından gelir artışına göre vergi de artacaktır. (Şahıs şirketler %35 oranında, Limited şirketler ise %20 vergi)
 2. Prestij bakımından bankaların gözünde Limited şirketlere oranla daha düşüktür. Kredi, sanal Pos gibi süreçler daha yavaş ilerler.
 3. Markalaşmak isteyen kurumlar için, kurumsallaşma süreçleri daha yavaş işler.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Herhangi bir şirket kurmak için ilk olarak toplamanız gereken bazı belge ve evrakların bulunması gerekir. Şahıs şirketi açmak kurmak için de bu belge ve evrakları bulundurmak zorundasınız. Şahıs şirketi kurmak için çok fazla prosedürle uğraşmayacaksınız. Yapmanız gereken, belgelerinizi toplayıp dilekçenizi isterseniz ilgili Vergi Dairesi Müdürlüğüne kendiniz iletebilirsiniz. Kendiniz iletmek istemiyorsanız sizin yerinize tanıdığınız bir muhasebeci ya da mali müşavir aracılığıyla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli Evraklar

 1. Noterden imza beyannamesi
 2. Kimlik fotokopisi
 3. Açacağınız iş yeri kiralık ise kira sözleşmesi (mülk sahibiyseniz tapu fotokopisi)
 4. Mali müşavir ya da muhasebeciye vermeniz gereken vekaletname (kendiniz yapmıyorsanız)

Şahıs Şirketi İçin Ödenmesi Gereken Ücret Nedir?

Şahıs şirketinizi kurarken ödemeniz gereken ücret miktarı açacağınız şirkete göre artabilir ya da yükselebilir. Yazar kasa kullanımınız, ruhsat almanız veya ticaret odası kaydı yaptırmanız, toplam fiyatın artmasında ve azalmasında etkili olacaktır, muhasebecinizden bu konuda doğru bilgileri alabilirsiniz. İmza sirküleri, gerekli dökümanlar, süreçle siz ilgilenmek istemiyorsanız sizin yerinize süreci yürütecek olan muhasebeci ya da mali müşavire ödemeniz gereken hizmet ücretleri de dahil toplamda 600-800 TL arasında değişiklik gösterebilir.

Şahıs Şirketi ile E-ticaret

Şahıs şirketi kurarak e-ticaret yapabilirsiniz. Gerekli bilgi ve belgeleri toplayıp gerekli süreçleri doğru bir şekilde tamamladığınız takdirde, online bir şekilde internetten ürün satışı yapabilirsiniz. Şahıs şirketiniz aracılığı ile bankalara başvuru yaparak sanal POS ya da kredi kartı ile satış talebinde bulunabilirsiniz.