Sosyal Medya Başarınız İçin 8 Video İçerik Fikri

YouTube, platformunda aylık 1,8 milyar oturum açan kullanıcı olduğunu söyledi. YouTube’un yaptığı duyurunun içerisinden daha ilginç bir istatistik söyleyeyim ben size, insanların televizyonları üzerinden YouTube’a bağlanarak 150 milyon saat video izlediğini açıkladı.

Şimdi bu durumu iki farklı şekilde yorumlayabiliriz: Bu rakamlardan anlaşılan çok fazla sayıda video demek. Yani benim videom bu rekabetin arasında kaybolup gidecek şeklinde ya da bu bizim için büyük bir fırsat. Bu platformda çok büyük bir kitle var eğer ki kaliteli içerikler üretebilirsem bu kitleden ben de payımı alabilirim. İşte tam da ben bugün bu yazıyı bu yüzden yazıyorum. Şimdi size YouTube için ne tarz içerikler üretebilirsiniz ondan bahsedeceğim. O zaman artık hadi başlayalım.

1) Eğitim İçeriği

Size değer veren, sizi takip eden kitlenizi eğitmelisiniz. Kitlenize satış dışı amaçlarla gittiğinizde sizinle iletişimleri artar. Takipçilerinin aklına güvenilir bir kaynak olarak kodlanırsınız. Onlar için faydalı bilgiler sunarak, kitlesine gerçekten değer veren ve yardımcı olmaya çalışan bir marka olarak zihinlerinde olumlu bir imaja sahip olabilirsiniz.

Size bir de birkaç içerik önerisinde bulunayım.

– Kitlenizi pazar durumu ve pazarda bulunan oyuncular hakkında eğitebilirsiniz.

– İzleyicilerinizi araçlar ve teknoloji üzerine eğitebilirsiniz.

2) Sahne Arkası İçerikler

Çekim yaptığınız sahnelerin, arka tarafında olan görüntüler popüler olabilir. Hazırladığınız video içeriğinin sahne arkası görüntülerini hazırlayın ve bunları kitlenize gösterin. Hedef kitlenize karşı şeffaf ve özgün olursanız güven faktörünüzü artırabilirsiniz.

3) Hizmetler veya Ürünlerinizle İlgili İçerikler

Kitlenize sunduğunuz ürünler veya hizmetler hakkında video içerikler oluşturun. Her hizmet veya ürün için bir tane video içerik hazırlayın. Bu şekilde kitlenizde bir beklenti oluşturabilirsiniz. Bunun yanında kitlenizin daha fazlasını görebilmeleri geri gelmesini sağlayacak bir video listesi oluşturabilirsiniz.

4) Haber İçerikleri

Sektörünüzle ilgili önemli olayların, güncellemelerin ve yeni olan gelişmeleri haftalık bülten şeklinde ya da iki haftada bir bülten şeklinde izleyicilerinize sunabilirsiniz. İzleyicilerinizin önemseyeceği haberleri belirleyerek video içeriğinizi hazırlayabilirsiniz.

5) Influencerlarla Beraber Video İçeriği

İyi bir video içeriği oluşturmanın en iyi ve en kolay taraflarından birisi bu işi ortak bir şekilde yapmaktır. Çünkü birden fazla kişi olduğunuzda, söyleyeceğiniz birden fazla şey olacaktır. Eğer doğru influencerı bulabilirseniz, izleyicileriniz açısından markanızın değerini artırabilirsiniz.

İçeriğin içerisinde ise şöyle bir strateji izleyebilirsiniz: hedef kitlenizin aklına takılan ya da aklına gelebilecek olan soruların listelerini hazırlayın. Sonrasında hazırladığınız mükemmel içeriğin tadını çıkartın.

6) Soru-Cevap Videoları

İşiniz, ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında soru-cevap listesi oluşturup bunu seri haline getirebilirsiniz. Soru-cevap yapmak sadece izleyicilerinizin zihnini pırıl pırıl hale getirmeyecek bunun yanında arama motorunda ki görünürlüğünüzü de artıracaktır. Çünkü Google’daki çoğu arama insanların merak ettiği aramalardır.

7) İnsanların Deneyimleri ile İlgili İçerikler

Tüketiciler, insanların yaşadığı olayları dinlemeyi, okumayı, analiz etmeyi seviyorlar. Onlardan önce o deneyimi yaşayan insanların neler yaşadığını öğrenmek ilgilerini çekiyor. Bu sebeplerden dolayı kullanıcılar tarafından yapılan ürün inceleme videoları, e-ticaretin içerisinde büyük bir önem taşır.

Kullanıcı referans videosu ya da inceleme videosunun olması, kitlenizin sizinle daha rahat iletişim kurma kararına yönelmesinde aracı olabilir. O yüzden bu içeriğe önem vermelisiniz.

8) Yeniden Servis Edilen İçerikler

Sizin için en pratik yöntemlerden bir tanesi de hazırladığınız blog içerikleri video içeriğe çevirmek olabilir. Hazırlamış olduğunuz mevcut içeriği alın ve bunu video içerik haline çevirin. Daha önce hazırladığınız blog içeriğini, kitlenize açıklayabilir ve bu sayede onları daha rahat bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde mevcut olan içeriklerinizin hepsini video içerik haline çevirebilirsiniz.