Takı Sitesi Açmayı Düşünen Kişilerin Yapması Gerekenler

Takı sitesi açmak artık o kadar kolay ki, bunun için birçok farklı yöntem var. Eğer kendiniz bu konuda yeterli bilgi ve donanıma sahipseniz ücretsiz alt yazı yazılımlarını kurarak bu yazıyı okuduktan sonra rahatlıkla başlayabilirsiniz. Bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip değilseniz, freelancer ile anlaşma yapabilir, bütçeniz daha yüksekse ve daha profesyonel bir iş istiyorsanız bir ajansla çalışabilirsiniz.

Ajans ya da freelancer ile çalışmak

Bu yöntemi seçtiğiniz takdirde işinizi, kendiniz yapmak yerine sizin için yapacak freelancer ya da bir ajansa teslim etmiş olacaksınız. Burada ödeyeceğiniz ücret birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. En basit örnekle iş sürecinin uzaması, istekleriniz doğrultusunda işin kapsamının genişlemesi, açmak istediğiniz site ve sitenin kapsamı, ücretin değişmesine ve artmasına neden olacak etkenler arasında. İşinizi ister freelancera ister bir ajansa yaptırın, ne istediğinizi iyi bir şekilde iletmeli ve karşı tarafla iyi bir iletişim kurmalısınız.

Dezavantajları:

  1. Freelancer ya da ajanslarla çalışmanız durumunda müşteri desteğinin devamlılığı sorun olabilir. Çünkü belirli sürelerde size destek sağlarlar ve bu desteklerin de ekstra maliyeti olur. Süre aşıldığında anlaşma yapmanız ve işiniz bitmemiş olursa, az bir iş için birkaç misli ücret ödeyebilirsiniz.
  2. Sitenizde kurulmasını istediğiniz ekstra özellikler, bu yazılımların maliyetini artıracaktır.

Açık kaynak yazılım

Açık kaynak yazılımlar, site kurmanız için bir altyapı oluşturur. Açık kaynak yazılımları kullanmanız sizin için sadece bir temel görevini üstlenecektir çünkü işin arka planında uğraşmanız ve ilgilenmeniz gereken çok fazla şey olacak. Açık kaynak yazılımları kullanabilmeniz için tecrübe sahibi olmalısınız ve kurulumların nasıl yapıldığını bilmelisiniz. Arka planda ilgilenmeniz gereken konulardan bazıları; site tasarımı, SSL kurulumları, güvenlik yazılım kurulumları tüm teknik konular. Ücretsiz olan açık kaynaklı yazılımlarını daha güvenli bir hale getirebilmek ve site tasarımınızı daha da güzelleştirebilmek adına ekstra yazılımlar satın almanız gerekebilir.

Dezavantajları:

  1. Ek yazılımlar satın almanız gerekebilir,
  2. Sitenizin altyapı ve teknik problemleri, düzenli bakımı ve güncelleme işlerinin hepsiyle sizin ilgilenmeniz gerekiyor,
  3. Kargo firmalarıyla kendi anlaşmanızı kendinizin yapması gerekir, e-ticaret altyapı paket sağlayıcıları kargo firmalarıyla anlaşmalı oldukları için size daha karlı anlaşmalar sunarlar,
  4. SSL sertifikası bulunmadığı için ekstra satın almanız gerekiyor. Ayrıca kurulumunu da kendiniz yapmalısınız.
  5. Açık kaynak yazılımlar ödeme sistemi sağlayıcılarına entegre bir şekilde çalışmıyor. Bu nedenle elinizdeki seçenekler kısıtlanıyor.

 Hazır e-ticaret paketleri

Eğer yazılım, kurulum, tasarım konularında yeterli düzeyde bilgiye ve tecrübeye sahip değilseniz ve en önemlisi zamanınız yoksa, hazır e-ticaret paketleri sizin için en iyi seçenek gibi görünüyor. Arka plandaki yazılım işleriyle uğraşmadan ve vakit kaybetmeden direkt olarak satışa başlayabilmenizi sağlıyor. Açık kaynak yazılımlarının aksine, bir problem oluştuğunda paketi satın aldığınız firmanın müşteri destek hizmetleriyle doğrudan iletişime geçerek hızlıca çözüm bulabilirsiniz. Bu hem zaman açısından hem de iş verimi açısından oldukça önemli. Bunların yanı sıra, bu sağlayıcıların sunduğu ek özellikler de mevcut.

Bu hazır paketler ile altyapı ve teknik işlerle zaman kaybetmeden, sizin için asıl önemli olan işinizi yönetmek için zamanınızı harcayabileceksiniz.

İlgili kaynak: E-Ticaret Sitesi Kurulurken Paket Seçimi Neden Önemlidir?

İlgili kaynak: E-Ticaret Paketi Satın Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Gerekli belgeler

Takı sitesi kurmak istiyorsanız bir şirkete sahip olmanız gerekiyor. Ödeme sistemlerinin entegrasyonu, ürün satış vergisi, fatura kesilebilmesi ve sanal POS kurulumlarının yapılabilmesi için şirket kurmanız gerekiyor. Limited ya da şahıs şirketi kurarak, online takı satışı yapmaya başlayabilirsiniz.

Gerekli diğer evraklar

Bulunduğunuz şehre göre ücretleri değişiklik gösterebilen Ticaret Odası’na kayıtlı olmanız gerekir. Ayrıca şirket bilgilerinizin yer aldığı evraklar da gerekli olacak. Bunların dışında sanal POS’larını alabilmek için sitenizde SSL Sertifikası’nın da olması gerekiyor. İşinizin büyüklüğüne ve kapsamına göre farklı SSL Sertifika seçenekleri bulunuyor.

Ne kadar sürede açılabilir?

Orta ya da küçük ölçekli işler genel olarak  ortalama 1 ay gibi bir süreçte tamamlanabiliyor. Bu süre işinizin büyüklüğüne ve hangi yöntem ile sitenizi kurduğunuza göre değişiklik gösterecektir. Örneğin; hazır e-ticaret paketleri almanız durumunda eğer belgeleriniz tamsa 1 günde e-ticaret sitenizi açabilirsiniz.