Video İçeriklerinizin İzlenme Sayısının Düşük Olma Nedenleri

Günümüzde trend video içerikleri. O yüzden markalarda çok sık bir şekilde video içerik çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Sosyal medya platformlarından reklam amaçlı ya da etkileşim alma amaçlı paylaşımlar yapılıyor. İnsanlar da artık okumaktan çok izlemeyi sevdiği için video içerik yazılı bir metindense daha çok ilgi çekiyor. Bu yüzden kullanıcılardan tarafından daha ön planda oluyor. Peki video içerik oluşturmak önemli, ama bir başka önemli nokta ise o videoları gerekli olan kitleye ulaştırabilmek. Birçok firma video içeriği hazırlıyor ama sonrasında izlenme sayısı sürekli başına bela oluyor. İzlenme sayısının neden artmadığını, nasıl artıracağını düşünmeye başlıyor. Oysa izlenme sayısının düşük olmasının arkasında birden fazla sebep olabiliyor. İşte bu yazımızda bu sebepler ve ne yapmalısınız konusu üzerinde duracağız.

Anahtar Kelime Çalışması Yapın

YouTube için de SEO çalışması yapmanız gerekiyor. Anahtar kelime çalışması yaparak, videolarınıza koyacağınız başlıkları ona göre seçmeniz gerekiyor. Bu yaptığınız anahtar kelime çalışması sonrasında kullanacağınız anahtar kelimeleri öncelikle belirlemelisiniz. Sonra ise bu anahtar kelimeleri videonuzun başlığında, videonuzun açıklama metninde ve videonuz için kullandığınız etiket bölümünde mutlaka kullanmanız gerekiyor. Şunu unutmamalısınız ki sosyal medya platformları da Google tarafından indeksleniyor. Doğru bir şekilde optimizasyon yaparak videolarınızın daha iyi bir şekilde indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

Açıklama Bölümünü Boş Bırakmayın

Bu bölümde aynı bir blog yazısı gibi bir metin yazmanız gerekiyor. Açıklama bölümüne ortalama 500-600 kelime arasında bir metin yazmalısınız. Tabii ki yaptığınız anahtar kelime çalışması sonrasında kullanacağınız anahtar kelimeleri bu bölümde de geçirmelisiniz. Bunun haricinde gerekli yönlendirmeleri bu alandan yapmalısınız.

Videonuzu Sosyal Medya Mecralarında Pazarlayın

Video içeriğinizi çekip ardından montajını yaptıktan sonra o videoyu sitenize tek bir platforma koymak sizin için yeterli olmayacak. O yüzden hazırladığınız videoları farklı farklı sosyal mecralarından farklı başlıklar kullanarak paylaşmalısınız. Bütün sosyal medya mecralarında bunları paylaşarak sizinle ilgilenen herkese bu videoyu ulaştırmaya çalışmalısınız. Bunun haricinde videolarınızı “embed kodu” ile birlikte siteniz yerleştirip burada da sitenizi ziyaret eden kişilere göstermelisiniz. Farklı farklı videolarınızı farklı farklı blog içeriklerine gömmeniz hem videonuzun izlenmesi hem de Google’ın indeklemesi açısından sizin için faydalı olacaktır.

Video İçeriklerin Reklam Olması

Hazırladığınız videoların çoğunun sizin reklamınızı yapıyor olması bir süre sonra insanların o videoları izlememesine neden olur. İnsanlar video içeriklere ilgi gösteriyorlar ama reklama ilgi göstermiyorlar. O yüzden hazırladığınız videolar daha çok bilgi veren ya da eğlendiren yani bir şekilde değer katan videolar olması gerekiyor.

Videoların Fazla Uzun Olması

Eğer ki insanlara eğlence sunmuyorsanız konuyu çok fazla uzatmak size yaramayacaktır. İnsanlar video içerikleri çok hızlı tüketiyorlar ama eğlence olan video içeriklere ilgi gösteriyorlar. O yüzden onları sıkmayacak düzeyde sürenizi ayarlamanız gerekiyor. Şimdi videomuz ne kadar sürmeli diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun cevabı çok basit. Farklı farklı uzunlukta videolar oluşturun. Sonra hangi videoların daha çok tercih edildiğini siz de göreceksiniz zaten. Ondan sonra ideal sürenizi öğrenmiş olacaksınız.

Thumbnail’e Önem Verin

Videolarınıza mutlaka ilgi çeken bir öne çıkan görsel belirlemelisiniz. Evet video içerik oluşturmak önemli ama o videoyu izletebilmek daha önemli. O yüzden kurallara uymalısınız. İnsanların dikkatini çekebilmek için ilgi çeken bir thumbnail hazırlamalısınız.