YouTube İle Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?

YouTube her geçen gün ana akım medyanın yerine geçiyor. Kartlarınızı doğru oynarsanız YouTube sayesinde markanızı dünyaya tanıtıp satışlarınızı artırabilirsiniz. 

E-Ticaret platformunuzu zorlu rekabete karşı hazırlarken, reklam ve pazarlama kartlarını da doğru oynamanız gerekli. Altyapı ve teknoloji yatırımları kadar geniş kitlelere hitap etmek için reklama da önem vermelisiniz.

YouTube bu konuda bulunmaz nimetler sunuyor. Platformunuzu YouTube üzerinden tanıtırken, müşterilerinizle daha samimi ilişkiler kurabilirsiniz. Markanızı oluşturmak için YouTube size yeni kapılar açacaktır.

E-Ticaret platformunuza en iyi ve yaratıcı tanıtımı YouTube üzerinden takip edeceğiniz bir kaç adımla sağlayabilirsiniz.

1 – Kendinize Markalaşacak Bir Kanal Oluşturun

E-Ticaret platformunu, YouTube üzerine taşıyan firmaların yaptığı en büyük hata uygun bir markalaşma stratejisi üzerine odaklanmamaktır. Örneğin daha önceden kullandıkları bir hesaba videolar yükleyip bunlar üzerinden devam etmeye çalışırlar.

Marka stratejinize uygun olarak, firmanızın adını ya da o konuda akla gelebilecek bir kanal ismi almanız gerekiyor. Örneğin cep telefonu satıyorsanız, Ahmet Mehmet diye bir kanal almanız tüketici için hiç bir anlam ifade etmez. İçinde telefon geçen bir isim alabilirsiniz. Ya da firmanızın ismi Cep Telefonu Satış Şenliği ise direkt bu ismi alabilirsiniz.

2 – Satış Odaklı Değil Tüketici Odaklı Video Çekin

YouTube üzerinde kendini tanıtmaya çalışan E-Ticaret platformlarının en büyük yanlışı bunu tüketici gözüyle yapmamaları. Tüketicinin aradığı cevaplar yerine, satıcı gözüyle çekilen videolar kullanıcıların markaya olan bağını uzaklaştırır.

Tüketici ne kadar güçlü olduğunuzdan çok, satın alma kararı vereceği ürünün özelliklerini ve dürüstçe nasıl çalıştığını görmek ister. Söz konusu tekstil ürünüyse ya da bir objeyse, ürünün tüm artı ve eksi özelliklerini objektif bir gözle incelemeyi tercih eder.

Hazırlayacağınız videolarda ürünlerinizi tanıtırken, tüketiciyle empati yapın, çekimleri buna göre yapın.

3 – Orijinal Olun 

E-Ticaret platformu yürütmek zorlu ve stresli bir iştir. Kıyasıya rekabet bazen bazı normlara uygulamanıza neden olur. Söz konusu YouTube ise bunun tam tersini yapmanız gerekir. Genel olarak YouTube üzerinde faaliyet gösteren E-Ticaret platformlarının en büyük hatası, tutmuş konseptlerin ya da ünlü kanalların kötü taklidi gibi davranmaları oluyor. Teknoloji konusunda ünlü teknoloji kanallarının konseptleri gibi davranmanız, sizi daha az samimi ve kopya gibi gösterir.

Bunun yerine markanızın vizyonu ve tüketicinizin isteklerine hitap eden işler ortaya koymaktan çekinmeyin.

4 – Yorumları Hızlıca Ve Dürüstçe Cevaplayın

Ülkemizdeki dijital dönüşüm sırasında firmalar, kurumsal cevap adını verdikleri bir yanılgıya düştüler. İnternet milyonlara hitap etmiyorken, E-Ticaret platformu sahipleri gelen yorumlara özenle cevap vermekten keyif alırdı. Son yıllardaysa, her yerde gördüğünüz gibi aynı cümlenin kopyala yapıştır şeklinde, farklı farklı sorulara cevap olarak verildiğine tanık oluyoruz.

Tüketici gözüyle bakarsanız, bir ürününüzü beğenen ve satın alma kararı içerisinde olan bir tüketiciye sorularını cevaplamayan ve sözde kurumsal bir cevap verirseniz o kişiyi direkt olarak kaçırırsınız. Bunun yerine dürüstçe artı ve eksileri gizlemeden kullanıcının videolarınızın altına yazdığı sorulara cevap verin.

5 – Kutu Açma Videosu Yapın 

E-Ticaret ve güven kavramları çok kırılgan iki dinamiktir. Tüketiciler genel olarak elle tutmadan ve gözle görmeden aldıkları bir ürünün güvenirliğini her zaman sorgularlar. Çoğu tüketici ürünün boyutu, kutu içeriği gibi sabit kavramlardan emin olmak ister. Sattığınız ürün ne olursa olsun 1-2 dakikalık samimi kutu açma videolar çekin.

Hatta bunu bir adım öteye götürüp, kargolama yönteminizi ve tüketicinin eline geçecek olan kutunun nasıl olduğunu videonuzda anlatın. Emin olun bu içerikler daha fazla tüketicinin size güvenmesini ve sadık müşteriniz olmasını sağlayacaktır.

6 – Hazırladığınız Videolarınızı Ürün Sayfalarında Kullanın

Büyük emek verip işiniz dışında bir sektörde de faaliyet gösterip video çektiniz. Bu videolar sadece YouTube kanalınız üzerinden yeni tüketicilere hitap etmesin. Aynı zamanda, sitenize girip bir ürünü inceleyen kullanıcının aklındaki sorulara sadece yazılı metinlerle değil, video sayesinde de cevap verin.

Emin olun bu teknoloji birleşim satışlarınızın en az % 15-20 oranında artmasını sağlayacaktır. Bir tüketici ürünü incelerken aklındaki basit sorulara görsel olarak cevap bulunca güveni artacak ve satın alma kararı olumlu yönde değişecektir.

7 – Başlıklarda Tüketicinin Yanında Olun

Reklam dili gereği, çoğu firma ürünlerinin eşsiz ve müthiş güzellikte olduğunu anlatan başlıklar kullanmayı sever. Belki sektörel olarak bu hoş karşılanan bir yöntem olsa da kendinizi yine tüketicilerin yerine koyun. Başlıklarınızda “kırmızının en güzel tonu” gibi reklam içerikli cümleler bulunursa tüketici videoya güvenmez. Bunun yerine marka özellik içeren basit ve aramaları hedefleyen cümleler kullanın. Örneğin “Bu yazın en popüler kırmızı rengi V Yaka Tişört” ya da “Pil Ömrü 3 Gün Giden X Marka Y Model Telefon” gibi başlıklar tüketicinin daha çok ilgisini çeker.

8 – Link Vermeyi Unutmayın

YouTube kanalınız ve satış platformunuzu bir ekoloji haline getirirseniz, iki tarafta bir birini destekleyerek büyür. Üsteki maddelerde söylediğimiz gibi, ürünün içerisine video koyacağınız gibi aynı şekilde YouTube videonuzda da ilgili ürün için link vermeyi unutmayın. Bu link işlemindeyse mutlaka kullanacağınız cümlelerle şöyle olmalı “Ürünü satın almak bu için bu adrese tıklayabilirsiniz:” böylece tüketici hoşuna giden ürünü en düzgün şekilde alacağını düşünür.