E-Ticarette Ödeme Sistemleri Nasıl Olmalıdır?

E-ticarette başarılı olmak mı istiyor musunuz? Eğer ki böyle bir niyetiniz varsa öncelikle ilk yapmanız gereken şey tüketicilere yaptığınız ve sunduğunuz şeylerle güven vermek olmalı. Yani tüketicilere internette güvenli alışveriş ortamını sağlamanız gerekmekte. Bunun yanında ise farklı ödeme alternatiflerinizin bulunması, farklı farklı kesimlere ulaşmanızı sağlar. E-ticaret sektörü içerisinde en çok tercih edilen ödeme yöntemi kredi kartı olsa da her halükarda sitenizde farklı ödeme sistemlerinin sitenizde bulunması sizin için avantaj olacaktır. Bunu başardığınız taktirde %70 olan sepet terk etme oranını yavaş yavaş düşürmeye başlayacak ve satış hacminizi artırmaya başlayacaksınız.

Bu yazımızda e-ticaret ödeme sistemleri hakkında dikkat etmeniz gereken her şeyi ele almaya çalışacağız. Hadi o zaman e-ticaret ödeme sistemlerini anlatmaya başlayalım.

E-Ticaret Ödeme Sistemleri

Kredi Kartı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-ticaret sektöründe tüketicilerin en çok tercih ettiği ödeme sistemi kredi kartıdır. Tüketicilere güvenli bir şekilde alışveriş imkanı tanıyan e-ticaret sitelerinin varlığı arttıkça internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanım oranı önemli ölçüde artmaya devam ediyor. Tüketiciler, internet üzerinden alışveriş yapabilmek için kartın ait olduğu bankaya kredi kartlarını online alışverişte kullanabilmek için açtırmaları gerekiyor. Kredi kartlarının kullanıma açılmasından sonra ise kişiler istedikleri gibi e-ticaret sitelerinden kredi kartı ile alışveriş yapabilme özgürlüğünü elde ediyorlar. Ayrıca e-ticaret siteleri mutlaka ama mutlaka kredi kartı alışverişlerinde 3D Secure kullanmalılar. 3D Secure, insanların internetten yaptığı alışverişlerde hem firmalar için hem de kullanıcılar için bir güvenlik önlemi sunmaktadır. Kişi e-ticaret sitesi üzerinde ödeme işlemini gerçekleştirirken, kredi kartı bilgilerini ekleyip ödemeyi tamamla dedikten sonra banka tarafından kişinin cep telefonuna o alışverişe özel bir kod gönderilir. Kişi gelen kodu, karşısında bulunan kutuya yazdığı taktirde ödeme işlemi tamamlanır. Bu sayede de e-ticaret sitesi sahipleri hem kredi kartı hırsızlığına hem de sahtecilik gibi durumlara karşı bir önlem almış olur. O yüzden e-ticaret siteniz üzerinde 3D Secure sisteminden faydalanmanız hem sizin için hem de kullanıcılar için oldukça önemlidir.

Havale / EFT

Çok sık olarak tercih edilen bir yöntem olmasa da Havale / EFT yöntemi de e-ticaret üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde talep ediliyor. Kredi kartı internetten alışverişe kapalı olan ya da internet üzerinde kredi kartı kullanmaya soğuk olan kişiler yaptıkları alışverişleri havale veya EFT yöntemi ile yapmak isteyebiliyorlar. Yani aslına bakılırsa e-ticaret siteleri satış kaçırmamak için sitelerinde banka havale numaralarını yer vermeleri gerekiyor. E-ticaret sitelerinin ödeme sistemi olarak mutlaka bu yönteme yer vermeleri kendileri için faydalı olacaktır.

Ön Ödemeli Kartlar

İnternetten yapılan alışverişlerde ön ödemeli kartlar da sık tercih edilen ödeme sistemlerindendir. Ön ödemeli kartlar şu şekilde işler: kullanıcılar bu kartın içine daha önce belli miktar yatırır ve internetten yaptıkları alışverişlerde sadece kartın içerisinde bulunan miktar kadar harcama yaparlar. Kullanıcılar daha önceden belirledikleri rakamın üzerine çıkamazlar. Genelde oyun sektörü üzerine çalışan firmalar bu tür kartlar ile ödemelerini gerçekleştirirler.

Ön ödemeli olan kartların birçoğunun altyapı sistemi Visa/Master Card olduğu için aynı kredi kartı ile ödeme yapar gibi işlemlerini hallederler. Bir e-ticaret sitesi sahibi olarak ödeme sistemlerinize bunu da ekleyerek ön ödemeli kart sahiplerini de kendinize çekebilirsiniz.

Mobil Ödeme

Üzerinde durulması gereken şeylerden bir tanesi de mobil ödemedir. Mobilden ya da bir uygulama üzerinden ödeme işleminin yapılıyor olması da e-ticaret siteleri için önemlidir. E-ticaret ödeme sistemlerinin sadece web’de değil de mobilde de olması aynı zamanda yukarıda anlattığımız özellikleri içerisinde barındırıyor olması siteniz için oldukça önemli.

Alternatif E-Ticaret Ödeme Altyapıları

BKM Express gibi alternatif ödeme altyapılarının sitenizde bulunması yine sizin için oldukça önemlidir. BKM Express, kullanıcılara internet üzerinden alışveriş yapmalarına yardımcı olan bir sistem sunmaktadır. Yalnız bu sistemde şöyle bir durum bulunuyor: kullanıcı bilgileri BKM Express sistemi üzerine kayıt oluyor ve o kullanıcı diğer sitelerden alışveriş yaparken de yine BKM Express sistemi üzerinden işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu durumda da kart bilgilerini başka kimseyle paylaşmamış oluyor.

Kredi kartını internet üzerinde paylaşmak istemeyen, sadece tek bir hesap üzerinden alışveriş işlemi gerçekleştiren kullanıcılar günümüzde muhakkak vardır. O yüzden bu müşterileri kaçırmak istemiyorsanız e-ticaret sitenizde mutlaka bu ödeme sistemine yer vermelisiniz.