E-TİCARET

E-Ticaret

Artan işletme maliyetleri ve düşen satış karları günümüz işletmelerini yeni arayışlara itmiştir. Bu arayışlarda temel hedef artan maliyet ve düşen karlar ile baş edebilmektir. Bu durumda bile işletmenin ayakta kalabilmesi için yapabileceği tek çözüm E-Ticaret olarak işletmelerin karşısına çıktı. Fakat e-Ticaret de birçok safhadan oluşmakta. İsterseniz beraber inceleyelim.

E-Ticaret Nedir?

Bu konuda pek çok cevap mevcuttur fakat yapılabilecek en temel tanım herhalde: İşletmelerin ellerindeki mal veya hizmeti elektronik ortamda son kullanıcı veya bayilere satması olarak tanımlanabilir.

E-Ticaret Hakkında Bilgi

Pek çok farklı sitede e-ticaret ve rakamlar hakkında oldukça değişik bilgiler dolaşmaktadır. Bunun sebebi ise altyapı sağlayan firmaların e-ticareti olduğundan daha cazip veya daha kolay göstermeye çalışmasıdır. Bu konuda en gerçek bilgi Bankalar Arası Kart Merkezi sayfasında bulunmaktadır ve bu konuda çalışacak firmaların başvurması gereken ilk kaynak buradaki raporlardır.

E-Ticaret Eğitimi

Çok yeni bir sektör olan e-ticaret konusunda maalesef akademik eğitimler de yeni yeni başlamıştır ve yüksek okullarda e-ticaret işletmenliği adı altında bölümler mevcuttur. Bu bölümlerde nasıl bir girişimci olunacağından çok e-ticaret sitesi nasıl işletilecek konusu işlenmektedir.

E-Ticaret Ders Notları

E-ticaret ile ilgili pek çok kitap mevcuttur. Bunlar hem Türkçe hem de İngilizce olarak internet üzerinden ve kitapçılardan temin edilebilir. Ama E-Ticaret ders notu niteliğinde bir şey aranıyorsa bunlar daha çok bu konuda yazılmış Bloglarda mevcuttur ve Projesoft Olarak bizim de bu konuda oldukça iyi bir bloğumuz mevcuttur.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret doğası gereği üç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar B2B, B2C ve C2C. Temel olarak bahsetmek gerekirse Toptan, Perakende ve Son Kullanıcıdan Son Kullanıcıya olarak sınıflandırılabilir.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

Bu konuda pek çok alternatif mevcuttur. En kolay yollardan birisi Projesoft gibi alt yapı sağlayan firmalar ile temasa geçip sadece domain belirtlemeleri. Projesoft sizin için alt yapıyı sağlayacak, tasarımı yapacak ve sitenizi anahtar teslimi olarak size sunacaktır.

E-Ticaret Hedefim

Her işletmede olduğu gibi e-ticaret işletmelerinde de hedefler olmalıdır. Bu da işletmenin ömrünü devam ettirmesi için olmazsa olmaz bir durumdur. Bu hedef ilk başta ayakta kalmak, orta vadede kar etmek, uzun vadede de sektör liderliğine oynamak şeklinde olmalıdır.

E-Ticaret Ayakkabı

Perakende sektöründe birçok firma e-ticaret alanında da faaliyetlerinde devam etmektedirler. Bunlardan bir tanesi de ayakkabı sektörüdür. Bu sektörde dünyanın en başarılı örneği Zappos firmasıdır ve pek çok dergi ve makaleye başarı hikayesi olarak konu olmuştur.

Sign in
classic
Forgot password?
×
Sign up

(*) Required fields

I agree with OptimaSales Terms & Privacy Policy

×