E-Ticaret Blogu
E-ticaret

B2B Yazılımı

B2B Yazılımı

B2B Nedir

B2B için yapılan birçok tanım olmasına rağmen yapılabilecek en genel tanım şirketlerin kendi içinde yaptıkları ticaretin bütünün verilen isimdir.  Burada önemli olan aralarındaki ticareti zaman ile geliştirmeleri ve süreçleri düzenleyerek iyileştirmeleridir. Bu sayede hem iki tarafında iş hacmi artar hem de artan iş hacmine istinaden aradaki iş yükü ve maliyetler düşeceği için tarafların da karlılıkları artacaktır. Maliyetleri düşürecek kısım ise kullanılan alt yapı ve bu alt yapının kullandığı teknolojilerdir. İşi ne kadar çok teknoloji kullanarak otomatize ederse firmalar aradaki maliyet de o kadar azalacaktır. Operasyonel olarak bakıldığında B2B için 3 farklı Model ortaya çıkmaktadır.
  • Hammadde Ürünlerinin Satışı : Tüm üretim süreci hammadde ile başlar ve yarı mamul ile bitmiş mamul satan firmalar üretimin ilk süreci için hammadde ihtiyaç duyarlar. Buna istinaden de birden çok tedarikçinin olduğu bir piyasada en kolay ve etkin şekilde ve daha önemlisi doğru ebat ve boyutlarda ürün satın alabilmek için hammadde satana B2B yazılımlarına ihtiyaç duyarlar.  Daha önceden sipariş formaları ile alınan siparişler için artık yeni b2b Sistemlerde direk ERP veya MRP ile entegre B2B sistemler kullanılmaktadır ki bu sayede de ürün satan firmalar 7 gün 24 saat stoklarındaki ürünleri satına alacak firmalara sunabilirken, satın alacak firmalar da birden çok portalda stok ve fiyat sorgusu yaparak en optimum siparişi verebilmektedirler. Tüm bu süreçler online olup anında ERP veya MRP ile etkileşimde olduğu için en hem maliyet hem de zaman avantajı sağlamaktadır. Örnek olarak demir çelik endüstrisine bakabiliriz. Burada çeşitli ebat ve boyutlarda olan çeşitli standartlardaki ürünler vardır ve hepsi için de farklı ihtiyaçlara istinaden sipariş alınabilmektedir.
  • Yarı Mamul  veya Ara Ürün Satışı : B2B Projelerin en çok kullanıldığı alan burasıdır. Bilindiği gibi üretim süreci karmaşık bir süreçtir ve nihai ürün oluşana kadar birçok yarı mamul veya ürüne ihtiyaç vardır. Ve bir yarı mamul veya ara ürün birçok sektörde farklı amaçlar için kullanılabilir. Ki burada hemen hemen her alanda faliyet gösteren birçok organize sanayi, teknopark vb. firmalar mevcuttur. Genelde ERP ile entegre , stok ve fiyatları birebir bu yazılımlarda tutulan, Her bayi için farklı iskonto tanımı ve fiyat tanımı olan sistemlerdir. Burada kullanılan teknoloji ne kadar gelişmiş ise sunulan b2b özellikleri de o kadar fazla olur ve bu da hem ürünü satan hem de alan için bu kadar hızlı ve maliyet düşürücü bir alt yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Otomotiv sanayi buna örnek : Her türlü yedek parça ile ilgili sistem tamamen online olarak ve birden çok depo, marka gibi seçenekler ile B2B sistemlerde birebir ERP ile entegre olarak satışa sunulmuş durumdadır.
  • Bitmiş Ürün Satışı :  Üretim sürecini tamalamış ürünler genelde üretici veya distribütörler tarafından ara satıcılara veya toptancılara bu sistemler üstünden satılmaktadır. Bu sayede de ürünü satın ala firmalar için 7/24 hizmet imkanı ve anlık stok fiyat bilgisi sayesinde hem olmayan ürün satılmamakta hem de satın alan firmalar fazla stok maliyetine girmeden gelen siparişe istinaden ürün satın alabilmektedir. Bu da daha az maliyet ve stok yönetimi gibi imkanlar sağlamaktadırlar. Buna en güzel örnekler Bilgisayar firmaları veya buna benzer son kullanıcının da ihtiyacı olan ürünleri b2b ile satan firmalar olabilir.
Burada yapılan ayrımı sadece Projesoft Alt Yapısını kullanan firmalara bakarak yaptık. kesin bir ayrım şekli olamamakla beraber farklı firmalar farklı şekillerde ayrımlar yapmaktadırlar.

B2B yazılımı Özellikleri

B2B yazılımları temeli Teknolojiye dayanan yazılımlardır ve burada önemli olan hem ürün / hizmet satan firmaların ERP ile kullandıkları özellik ve modüllerin online sunulması hem de bu entegrasyonların sorunsuz ve tam olarak yapılmasıdır. Amaç ürün satın alacak firmalara kusursuz ve tam fonksiyonel bir deneyim sunmaktır.  Bu çerçevede bakıldığında B2B Yazılımlarda Olması Gereken Bazı Özellikler şunlardır.

Cari Hesap Ekstresi

Cari Hesap İşletme veya kurumun alış, satış , para transferi, virman vb. işlemlerinin tutulduğu hesaba verilen isimdir. Cari hesap ekstresi ise cari hesapları görüntülemek için kullanılan alandır. Ve her muhasebe programında alınabilen bir rapor çeşididir. Cari hesap ekstresi incelendiğinde tarih, fiş numarası, tür, borç, alacak, yürüyen bakiye ve toplam bakiye görüntülenebilir. Burada müşteri talebine göre eklem ve çıkartmalar yapılabilmektedir. Projesoft olarak entegre olunan 23 Muhasebe yazılımının her birisi için de  bu Cari Ekstre alınabilmekte ve bu rapor anlık olarak gerçek zamanlı şekilde müşteriye gösterilebilmektedir.
Cari Hesap Ekstresindeki amaç Sistemi kullanan bayilerin anlık olarak Borç / Alacak ve hareketlerini görmesidir.  Bu sayede firmaya arayarak sormak zorunda kalmazlar hem de anında cevap aldıkları için bu ekstreye göre diğer işlemlerini yönetiriler.

Online Tahsilat Sistemi

B2B sistemlerin en önemli özelliklerinde birisi de tahsilat sistemleridir. Bu sayede firmaya borcu olan veya ödeme yapacak müşteriler anında ödeme için buradaki Posları kullanarak para çekebilirler. Projesoft alt yapısında
  • Tutarı belirleyip Ödeme Tahsil Etme
  • Tutarsız Ödeme tahsil Etme
  • Link ile ödeme tahsil etme
  • SMS ile ödeme tahsil etme
gibi sistemlerin tamamı bulunmakta ve burada çekilen ödemeler de Logo Go, Logo Tiger, Mikro, Nebim, Netsis, Eta, Akınsoft, Dia, Bay-t gibi 23 ayrı Muhasebe yazılımına anlık olarak kredi kartı tahsilat fişi veya talebe  göre virman fişi olarak işlenmekte ve bu sayede firmaların Muhasebe yükleri önemli ölçüde düşürülmektedir.

Çek / Senet Tahsilatı

B2B satışlardaki en önemli kalemlerden birisi de çek ve senet ile tahsilat yapmaktır. Burada satıcı tarafından bu evraklar alınır ve onay ile merkezde muhasebeye işlenerek carinin ekstresinde görmesi sağlanır. Buradaki süreçte ise bayi veya satışçı çek bilgisini sisteme girer ve  onay ile birlikte otomatik olarak çek veya senet  Logo Go, Logo Tiger, Mikro, Nebim, Netsis, Eta, Akınsoft, Dia, Bay-t gibi 23 ayrı Muhasebe yazılımına işlenir böylece önemli bir iş yükü ortadan kalktığı gibi işin hızlanması da sağlanır.

Ürün Seti

B2B sistemlerde satılan ürünler için set ürün en önemli gereksinimlerden bitanesidir. Çünkü satılan ürün veya ürün gruplarının beraber alınması ve stok ile fiyatlarının birlikte yönetilmesi gerekir. Bu bir takım elbise olabileceği gibi (ceket, pantolon ve gömlekten oluşan), bir ankastre seti olabilir (ocak, fırın, davlumbaz) veya bir kitap seti olabilir (fen, matematik, türkçe ve sosyal kitabından oluşan bir 5. sınıf kitapları seti). Burada önememli olan
  • Stokların otomatik yönetilmesi : Setteki ürünlerin birinin bile stoğu değişince sistemin de otomatik stoğunun değişmesi  ve bu sayede tek tek stok yönetimi ile uğraşmamak.
  • Fiyatların otomatik Yönetilmesi: Set ürünleri için bir fiyat formulu yazılması (pantolon X 0.95 + ceket X 0.94 + Gömlek *1.1) gibi ve buradaki ürünlerin birisinin bile fiyatı değişince otomatik fiyat değişmesi
  • Set olarak satılan ürünlerin faturalanması : Bu aşamada set olarak satılan ürünler siparişe teker teker ve çarpanları oranında işlenirler ki stok yönetiminde sorun yaşanmasın.

Temsilci / Plasiyer Modülü

Bayilerin olduğu bir dünyada Temsilci veya Plasiyerler vaz geçilmezdir.  Kendi altlarına tanımlı bayilerin takip edilmesi, borç alacaklarının gözlemlenmesi, onlar adına sipariş verme, kredi kartı, Çek veya Senet ile ödeme alma gibi işlemlerin tanımlanması yapılabilmelidir.  Plasiyerler sisteme girdiklerinde kendi alt bayilerin tanımlayabildikileri gibi kendi altlarındaki tüm kanalın durumunu tek bir bakışta görebilir ve kana adına tüm işlemleri anında halledebilirler.
Garanti / Servis Takip Modülü
Ürün satan firmaların en önemli önceliklerinden birisi de sattıkları ürünler için servis ve garanti takibi yapmaktır. B2B yazılımı sayesinde ürün seri numarası bazlı olarak bu işlemlerin tamamını otomatik olarak yapabilirler.
Bir yorum yapın